מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
טורים / אנרכיסטית ישראלית בברזיל
סדר עדיפויות

סדר עדיפויות

--

דיסנילנד חברתי עולמי

פרנצסקה כץ 2005-03-08 22:27:47   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

ארבעה קמ"ר של אוהלי סולידריות, אבל כבר אין סבלנות לאף אחד. הפורום החברתי העולמי, סוף הדרך

מעל 100 אלף איש מרחבי העולם לקחו חלק באירועי ה-WSF – הפורום החברתי העולמי – שנערך בסוף ינואר בפורטו-אלגרה, ברזיל. הפורום מתקיים מדי שנה, ומכנס תנועות פוליטיות-חברתיות, יחידים וקבוצות להרצאות, סדנאות, דיונים, מפגשים ועוד.
השנה השתרע הפורום על כארבעה קמ"ר של אוהלי סולידריות, אזור קמפינג ענק, עשרות אוהלי הרצאות, במות ודוכנים. כדי להגיע מאזור A (שבהתחלה) עד אזור K (שבסוף) צריך כשעה הליכה, וגם זה רק אם את מכירה את הדרך.

סחר הוגן, מערכת החינוך, המלחמה בעיראק, קפיטליזם, גלובליזציה, מאבקים ברחבי העולם – אלה רק כמה מהנושאים שעלו באלפיים ההרצאות שנישאו בארבעת ימי הפורום. סדר היום היה מטורף: כ-500 הרצאות בכל יום, מ-08.30 בבוקר עד 21.00 בלילה.
היה מאוד חם ומעייף להגיע ממקום למקום. המארגנים כמעט לא דיברו אנגלית, ובעיקר היתה תחושה עזה של מ?חזור: מחזור של רעיונות, של שיחות ושל הצעות. גם הנוכחות הברורה של תמיכה וכסף ממשלתיים לא עזרה; אנשים רבים גם טענו שהפורום השנה היה הגרוע ביותר אי-פעם, ושככל שהתמיכה הממשלתית באירוע משתפרת, הוא הולך עצמו ומידרדר.

אבל במרחק כעשרים דקות הליכה מקצהו הדרומי של הפורום נערך אירוע אחר: ה-Jordanas Libertaiars (ובקיצור, JL): ימים של חופש. ה-JL, שנערך זו השנה החמישית, החל כאירוע נגד הפורום הכלכלי (ה-NEF) שמתכנס בדאבוס  –  הכינוס השנתי של אנשי עסקים עולמיים רשעים  –  אבל ה-JL מתנגד גם לאירועי ה-WSF. יוזמיו מתנגדים לכל אירוע, קבוצה או מקום שנתמכים על-ידי הממשלה וממומנים על-ידה. ממשלת ברזיל, טוענים מארגני ה-JL, יוצאת בקריאות תמיכה נלהבות בפורום של פורטו-אלגרה, אבל בשאר הזמן היא רודפת את הקבוצות הפוליטיות. הם אינם מוכנים לקחת חלק באירוע שנתמך על-ידי ממשלה צבועה שזוכה בגינויים קלים בלבד מצד משתתפי ה-WSF, וגם בכיסוי תקשורתי אוהד.
ה-JL נערך בבניין שחסרי-בית פלשו אליו לפני כמה שנים, וכיום הוא משמש בית-תמחוי ובית-מגורים. הוא אורך ארבעה ימים, שבמהלכם מתקיימות הופעות, סדנאות, ארוחות טבעוניות והרצאות על בעיות במערכת החינוך בברזיל, על זכויות בעלי-חיים, על התמיכה בבית-ספר ליברטי ועל מצבם ועל מאבקם של העובדים בברזיל למען יום עבודה של שש שעות ושבוע עבודה של חמישה ימים (שכר המינימום לשעה בברזיל, אגב, הוא כ-2.5 ריאל, שהם כ-4.5 שקלים). השנה התקיימה גם הרצאה בנושא חומת ההפרדה וההתנגדות הישראלית-פלסטינית לכיבוש.
בערב האחרון מתכנסים כל הפעילים ומתכננים לוח אירועים שנתי, ובו פעולות והפגנות שיתקיימו במקביל בערים שונות בברזיל.
השתתפתי בשני האירועים וערכתי הרצאות בשניהם, ואין לי די מקום לתאר את היחס האוהב, הסקרן והתומך שקיבלה ההרצאה שלי (כמו כל ההרצאות) מאנשי ה-JL, וזאת לעומת היחס המנפנף והמזלזל מאנשי ה-WSF. לא ניתן לצפות ליחס אישי מאירוע שמתמודד עם אלפי אנשים, אבל אולי זה הרמז בשבילם. שיבינו שהגיע הזמן לחזור לבסיס, להתחלה, לאירועים יותר קטנים שאפשר להקדיש בהם את מלוא תשומת הלב לכל הרצאה, נושא ובן-אדם.

 

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה