מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / מידע כללי

יש כאלו שעדיין מתעסקים בנייר: מבחר דברי דפוס שכדאי לקרוא

2005-12-13 15:32:41   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

קומיקס ישראלי-גרמני, גיליון שני ל"מעיין" כולל כתב-עת על קולנוע, ראשכלב שמוציאים לאור פמפלט שמטרתו "שינוי תפישת האקטיביזם בארץ ובעולם", פוסטקולוניאליזם אפריקאי ב"כיוון מזרח" ואירוע קומיקס בגלריה בנימינה שבדיזנגוף


"קרגו"

סיקור עיתונאי בקומיקס ישראל-גרמניה
אמנים ישראלים מאיירים את ברלין - אמנים גרמנים מאיירים את ישראל
ירמי פינקוס – טים דינטר – רותו מודן - יאן פיינט – גיא מורד – ינס הרדר

קרגו – פרויקט שיצא לדרך ביוזמתם של מכון גתה תל-אביב וינס הרדר מוכיח שוב שהסוגה "קומיקס" פונה יותר ויותר לעיסוק בנושאים חברתיים אקטואליים. במסגרת האירועים לציון ארבעים שנות יחסים דיפלומטיים בין ישראל לגרמניה, יצרו שישה אמני קומיקס צעירים מגרמניה ומישראל סיקור בקומיקס של הארץ המארחת. באביב 2005 הגיעו לישראל טים דינטר, יאן פיינט וינס הרדר ובאותה תקופה יצאו לגרמניה רותו מודן, גיא מורד וירמי פינקוס על מנת לאסוף חומר שישמש אותם להכנת כתבה על התרשמותם מחיי היומיום והתרבות בארצות המארחות.
קשת הנושאים מגיעה ממעין ראיונות-הצצות אל הסצינה התל-אביבית התוססת שבה מוזיקאים, מעצבים ואמני הישרדות מספרים על חייהם ב"תפוז הגדול", כולל שיטוט  מלנכולי בברלין של תייר שאך זה נחת שם, ועד לזירה הצבעונית של יהודים, מוסלמים  ונוצרים בירושלים.
הסיפורים שנוצרו בדרך זו יצאו לאור בספר/קטלוג בהוצאת AVANT שמלווה את התערוכה הנודדת שהוצגה בהצלחה רבה כבר בברלין באוקטובר-נובמבר השנה ומגיעה עכשיו לישראל. מטרת הכתבה לקדם דיאלוג תרבותי בין ישראל לגרמניה ולהציג את הפנים השונים של החיים בכל ארץ באמצעות סוגה צעירה זו של כתבת-קומיקס.

התערוכה מוצגת בשיתוף עם מתחם בית ביאליק, 14.12.05 – 18.02.2006
בית העירייה הישן שבמתחם ביאליק, רח' ביאליק 27, תל-אביב
פתיחה ופרזנטציה של הספר – יום רביעי 14 בדצמבר 2005 בשעה 20.00

שעות ביקור: ו', 10.00–14.00; שבת, 18.00–22.00 (בית ביאליק, טל' 5253403 / 5254530)
מכון גתה ירושלים מארח את התערוכה מ- 23 בפברואר 2006, רח' סוקולוב 15, ירושלים
www.goethe.de/jerusalem
ניתן
לרכוש את הספר "קרגו" במכון גתה תל-אביב במחיר 85 ש"ח
מכון גתה תל-אביב, בית אסיה, רח' ויצמן 4, תל-אביב, טל' 6917266
www.goethe.de/telaviv

טים דינטר 

 
גיליון שני של כתב-העת לשירה ואמנות "מעיין"

כולל עיתון קולנוע ישראלי חדש, "מערבון"

ב-23 בדצמבר, יום שישי, בשעה 21.00, יושקו "מעיין" ו"מערבון" בג'ימי, הבריכה בדיזינגוף סנטר. ההשקה תכלול הקראת שירה מעמדת המציל, מוזיקה והפתעות רבות. הכניסה חינם

על "מעיין" ו"מערבון":
גליונו השני "מעיין", הנערך על-ידי רועי ארד ויהושע סימון, מציג כארבעים כותבות וכותבים, רובן בגילאי העשרים שלהם ועוד כמה הפתעות מעניינות, שננסה לסמן פה:
"מעיין" מכיל כמה סיפורים. הבמאי ארי ליבסקר מספר על ישראלי אליטיסט שנוסע ללונדון בעקבות אהבה ומגלה שם שהוא ערבי. מולו, רועי סגיר ב"אני פאהד" מתעסק בישראלי ממוצא מזרחי שמנצל את רחמי האירופים על הערבים ומשיג זיון מגרפיקאית גרמניה על ידי התחזות לערבי. טלי שמיר כותבת סיפור פנטסטי על שושלת לסבית של סבתא-אמא-ילדה. דן ססלר, מבקר המסעדות, כותב על יחסי ארוטיקה עם רופאת שיניים בהריון. דן שדור מספר על עיתונאי שמנסה להשלים כתבה על כפר בדווי, כשכל הזמן מתקשר אליו ילד מפונק. ואיתמר רוז כותב על אח שכול המתמודד עם אמו הנאבקת להנציח אח שמת מעקיצת דבורים כאילו היה חלל בקרב.
אחד הטקסטים המרתקים בעיתון הוא של משורר לבנוני צעיר שמפרסם בעיתון ישראלי בשמו המלא ארבעה שירים, תקדים מן הסתם.
ב"מעיין" מתפרסם עוד מאמר ארוך ומעורר של הארכיטקט צבי אלחייני שבו הוא מציג את "משכן רבין" של משה ספדיה כהמשך של הפנטזיה של ספדיה לחפור את הכותל המערבי לעומק כמה מטרים, ובכך מציג את משכן רבין כמקדש תל-אביבי.
ב"מעיין 2" מתפרסם תרגום של אהרן שבתאי ורועי ארד לשיר "מישהו פוצץ את אמריקה" מאת המשורר הביטניק השחור אמירי ברקה (לשעבר לירוי ג'ונס), שהטריגר שלו הוא נפילת התאומים. השיר, שמתורגם לעברית לראשונה, עורר בזמנו פולמוס גדול באמריקה ובעולם בין ברקה לליגה נגד השמצה - פולמוס שבעקבותיו פוטר ברקה ממשרתו.
סיפורה של הסופרת היפואית בת ה-25 זהיה קונדוס, שעורכי העיתון מסמנים כמי שתהיה אחת הסופרות החשובות בישראל, עוסק באביה המרקסיסט שחזר בתשובה והפך למוסלמי אדוק. קונדוס השתתפה לאחרונה בתוכנית בינלאומית לכתיבה באיווה.
עוד בגיליון: תרגומי שירה של ג'ונתן סויפט (מתרגם: רונן סוניס), של יאנג ליין, משורר הסיני סיני בן זמננו שנרדף על ידי השלטונות (דן דאור), של אמירי ברקה (אהרן שבתאי ורועי ארד), של היינר מולר המזרח גרמני (רן קידר), של המוזיקאי האאוטסיידר האמריקאי דניאל ג'ונסטון (יהושע סימון) וכן תרגום שיר מאוגריתית (כרמית מזרחי).
ב"מעיין" מופיעות גם יצירות אמנות של גיל שני, מעיין שטראוס, דוד עדיקא, אלישבע לוי, פסח סלבוסקי ורמי מימון לצד עוד כעשר אמניות ואמנים ידועות פחות מהארץ והעולם. השער הקדמי – פסל של ברבור עשוי סכו"ם חד-פעמי – הוא עבודה של האמן הצעיר שדה הלברכט. זו עבודת הקבלה שאיתה ניגש לבצלאל. את הטכניקה של קיפול סכו"ם פיתח בעת שעבד באבטחה.

מחיר "מעיין" נקבע ל-17 שקל בעקבות שכר המינימום והעובדה שרוב קהל היעד של מעיין הוא צעיר ומתפרנס מעבודות מזדמנות. שירים רבים ב"מעיין" מתייחסים לנושאי חברה ועבודה, מהשיר הראשון העוסק בסופרפארם, דרך השיר של דניאל ג'ונסטון על התקופה שעבד במקדונלד'ס, ופרסום ראשון של שיר מאת המסאית נעמה גרשי שעוסקת בעובדות הקניון בעזריאלי.

 על מערבון
"מערבון" הוא עיתון קולנוע שעל-פי הצהרת הכוונות שלו "מנסה לא פחות מאשר לשנות ולשפר את הקולנוע".
הוא מכיל מאמר שבוודאי יעורר הדים על ההשפעה העזה של קרנות הקולנוע על האסתטיקה של הקולנוע הישראלי מאת יהושע סימון, שמציג ומאפיין את המושג "סרטי קרנות". מאמר על הזנות בסרט "אור" מאת בני בן-דוד; מסה על המין בסרטי "אסקימו לימון" מאת נועם יורן; כתבה של מיכל גרינברג העוסקת בתפקיד הפוליטי של טלנובלות בדרום אמריקה; מאמר של ליאת סימון על סרטו של יאיר הוכנר "ילדים טובים" והצגתו בתוך השושלת הנפרשת מעמוס גוטמן ועד איתן פוקס; פרסום ראשון בעברית בתרגום צבי טל של המנשר "האסתטיקה של הרעב" של הקולנוען הברזילאי גלאובר רושה העוסק בקולנוע של עולם שלישי; צילומים מווידיאו של רותי סלע, השער מפנה לכתבה על אודות הבמאי הסיני הצעיר ג'יה זאנג קה וקולנוע סיני עכשווי מאת הבמאי (סרטי באבון) תום שובל. העיתון מסתיים בחליפת מכתבים פרטנית של נמרוד קמר, סטודנט שנה א', עם גופי בית-ספר סם שפיגל השונים.
כרגע, "מערבון" הוא העיתון הישראלי היחיד לקולנוע.
"מעיין" הנוכחי (יחד עם "מערבון") כפול בגודלו מן הגיליון הקודם, ומכיל כ-210 דפים. אף על פי כן, המחיר נשאר על כנו. "מעיין" הקודם זכה לביקורות חיוביות, ולאחר 3,000 עותקים יצאה גם מהדורה שנייה. כך שהוא מן הסתם כתב-העת הספרותי הנמכר הנפוץ בישראל.
"מעיין "2 יוצא ב-4,000 עותקים מראש, כמות תקדימית לעיתון שירה. "מעיין" משווק בחנויות ספרים רגילות, אך גם ברשת עצמאית הממוקמת בחנויות בגדים אלטרנטיביות, חנויות יד שנייה, מתחמים אלטרנטיביים וכן בעשרים קיוסקים שונים.


"פאנקיסט=חייל"

היום יצאה לאור בראשכלב החוברת "פאנקיסט=חייל", ובה שני מאמרים. על-פי הגדרת המחברים מדובר ב"פמפלט" שמטרתו "שינוי תפישת האקטיביזם בארץ ובעולם", ובדרך כולם חוטפים: טרוצקיסטים, סינדיקליסטים ("סינדיקליזם זו אידיאולוגיה שבכלל לא שווה לכתוב עליה"), פרודון, אנרכיסטים, פציפיסטים, פילנתרופים, פטריוטים, חכים ביי, Crimethinc , פמיניסטיות, אוטופיסטים, קפיטליסטים, סוציאליסטים, פוסט-מודרניסטים, מרקסיסטים, אנרכו-מיתולוגיסטים, פרימיטיביסטים ועוד רבים וטובים. מומלץ לקוראים מתקדמים (המסמך כולל פירוט לגבי חטיפי בוטנים בדמות לנין).
מפרט טכני: 32 עמ' A5. כריכה: קרטון שחור, הדפס בצבע לבן-כסוף.
איפה להשיג (לרוב המקומות יגיעו גליונות במהלך השבוע הקרוב. במקומות המודגשים ניתן להשיג את החוברת כבר כעת):
תל-אביב: החנות של דקל (תחנה מרכזית), דוכני בושת-רקורדס, בית-בנמל (קום איל פו), סלון-מזל ואולי עוד כמה מקומות; ירושלים: אוגנדה, באלאנס, דילה. דואר: ת"ד 8475 ירושלים 91084. מחיר החוברת: חמישה שקלים בדוכנים או טלפונית (052-4555903). בדואר: שבעה שקלים. חנויות מסוימות עשויות למכור ביותר.


פוסט-קולוניאליזם אפריקאי

גיליון מס' 10 של כתב-העת "הכיוון מזרח": מבט אחר על פוסט-קולוניאליזם

הגיליון מוקדש לטעימה מן השירה והפרוזה המונחות ביסודות המחשבה הפוסט-קולוניאלית האפריקאית. דומה כי המחשבה הפוסט-קולוניאלית בישראל יצרה גניאולוגיה אחידה המשתרשרת מאדוארד סעיד ופראנץ פאנון דרך הומי ק. באבא וגיאטרי ספיבק. לא בכדי "דילגה" המחשבה הפוסט-קולוניאלית הישראלית על ההגות הפוסט-קולוניאלית האפריקאית פרט לחוקרים בודדים. גיליון זה מבקש להראות, על קצה המזלג, את התמונה המורכבת, המנומרת והמרובדת, של השיח הפוסט-קולוניאלי.
בגיליון משולבות יצירות ספרותיות הרואות אור בפעם הראשונה בתרגום לעברית.  
עורך ראשי: יצחק גורמזאנו גורן. עורכות: דליה מרקוביץ' וקציעה עלון.
מחיר הגיליון לפונים ישירות לבימת קדם: שלושים שקל (במקום ארבעים). המחיר אינו כולל דמי משלוח
בימת קדם: 03-5224906 /  03-5224899     

פרסומת לתסרוקות גברים בסגנון מערבי, ביאפרה 1969. שער. אוצרת: נעמי טנהאוזר-קידר. (מתוך הכיוון מזרח)"בום-קא!" 

בחנוכה הקרוב יתחרו שני אירועי קומיקס על ליבו של העם: הקאבום שמתרכז בגיבורי-על מיובאים יתרחש בפתח-תקווה הרחוקה, אך לעומתו הבום-קא מתרחש כאן בדיזנגוף סנטר ואותו מובילים מיטב יוצרי הקומיקס המקומיים.
אמיתי סנדי: "רק היוצרים המקומיים, השורשיים, מדברים על המצוקות הכואבות של העם בישראל!"
(בקרוב האתר!)

אירוע "בום-קא!" יתקיים בימים חמישי ושישי, 30-29 לדצמבר, במהלך חופשת החנוכה, ומיטב אמני הקומיקס הישראלים יציגו בו את יצירותיהם. מלבד ספרי וחוברות קומיקס יוצגו גם פסלונים, ויוצעו למכירה גם חולצות, פאזלים ושאר מוצרים נלווים משעשעים. כמו כן יוקרנו על קיר הסנטר סרטוני אנימציה מקוריים של יוצרים ישראלים ויהיה ממש כיף. באירוע יציגו: זאב אנגלמאיר, הוצאת הקומיקס דימונה, פלאן-בי, דדי דובי ועודד ארד, הוצאת ראשכלב, 220V, משפחת פוגל, תמיר שפר, איתן קדמי, זנזוריה – עופר זנזורי, טומור קומיקס, מגזין הקומיקס בלנדר, מגזין פורנו, יובל טוך, מתן כהן, יונתן משורר, אברהם גיא, ניר מולד, חגי גילר, אריאל מיודוסר, ועוד ועוד!

האירוע הוא יוזמה של הגברת ביני נועם, מנהלת הגלריה החדשה "בנימינה" לאמנות ישראלית ושל מר אמיתי סנדי מהוצאת דימונה.

מובאים להלן קטעים נבחרים מהנאום אותו נשא אמיתי סנדי במסיבת העיתונאים הבוקר בבית סוקולוב:

"הבום-קא יציג קבינט מנצח של מיטב קומיקסאי ישראל, שהוכיחו בעבר פעם אחר פעם את מחויבותם לנושא הקומיקס בפרט ולעתיד מדינת ישראל בכלל!
"זאב אנגלמאיר, בועז קדמן, ניר מטרסו, רפאל ופאולינה פוגל, וקבוצת דימונה מייצגים יחד מאות שנים של ניסיון קומיקסאי בשטח, כאשר הגיעו פעם אחר פעם לאירועים וירידים שכוחי אל בכל רחבי הארץ. לא זנחנו את אזורי הפריפריה וערי הפיתוח באר-שבע, ירושלים, כפר-סבא (הסיאטל של הקומיקס), שלא לדבר על שכונות מצוקה כפלורנטין ורמת-אביב.
"במקביל, אצלנו בקומיקס האלטרנטיבי נותנים את ההזדמנות לכוחות הצעירים והעולים, שמזרימים דם חדש לתחום! דדי דובי, הוברט הוברט, ליאב צברי, דניאל גולדשטיין, ועוד שורה ארוכה של יוצרים הבאים מכל קצוות הארץ ומכל שכבות החברה!
"לא נפקד מקומם של המגזרים הייחודיים בקומיקס האלטרנטיבי! אנו מחבקים בחום את המצטרף הטרי לשורותינו, אברהם גיא, אשר מביא איתו את להט האמונה אשר יצית את אהבת ישראל בלבות כולנו!
"בקומיקס אין מפסידים! רק מנצחים! אני קורא היום להמוני בית ישראל להגיע לסנטר ביום חמישי, נר רביעי של חנוכה, כדי להצטרף אלינו לגל האדיר של המהפך שהולך לשטוף את כל הארץ! יחד נביא לעם בישראל שעות של הנאה, אושר אינסופי, ומשמעות חדשה בחייהם! (באחריות!)"


גלריית בנימינה

בתאריך 6.1.06 בשעה 13.00 תתקיים פתיחה חגיגית לגלריה חדשה לאמנות ועיצוב בנימינה, השוכנת בלב דיזינגוף סנטר.
גלריה מקצועית ואיכותית זו הוקמה כדי לתת במה לקהל האמנים והמעצבים המעונינים להציג ולמכור את יצירותיהם, וכהזדמנות לקרב את האמנות לקהל הרחב המגיע למקום.
בגלריה יוצגו וימכרו במחירים נוחים עבודות אמנות ועיצוב ופריטי אספנות חד-פעמיים שנוצרו במיוחד עבור הגלריה, כמו גם ספרי אמן, קטלוגים וכתבי-עת. הגלריה שואפת להיות בית לקומיקס הישראלי. יוצרים ותיקים וצעירים בתחום הקומיקס יוכלו להציג ולמכור בגלריה חוברות וספרים, כמו גם ציורים מקוריים ומוצרים נלווים.
הגלריה כסלון תרבותי תשמש מקום מיוחד לקיום אירועים בינתחומיים בנושאי תרבות, אמנות, קומיקס ועוד.
הגלריה כוללת פינת ישיבה ובה ספרי עיון ומגזינים בנושאי אמנות, עיצוב וקומיקס וכן לוח מודעות, ומעונינת להוות מקום מפגש לבעלי עניין ביצירת מיזמים משותפים.
לשנה הקרובה מתוכננות תערוכות יחיד וקבוצתיות בנושאים מגוונים. בחלון הראווה תוקרן באופן תמידי מצגת וידאו שתציג עבודות אמנים וסרטי אנימציה במהלך כל היממה. תצוגה מיוחדת זו תאפשר לקהל הרחב שמסתובב גם בשעות מאוחרות בדיזינגוף סנטר ליהנות מאמנות ישראלית איכותית ומעניינת.
בחג החנוכה, ביום ה' 29.12.05, החל משעה 12.00 וביום ו' 30.12.05 החל משעה 10.00 תקיים הגלריה לראשונה יריד קומיקס ישראלי בדיזנגוף סנטר. היריד יתקיים במתחם שסביב גלריה בנימינה, בשיתוף עם מסעדת אונה הסמוכה. בעת היריד יוקרנו בגלריה וכן על קיר סמוך למסעדה  סרטי אנימציה של יוצרים ישראליים. הגלריה שואפת להפוך את היריד למסורת.
ביום הפתיחה תוצג תערוכה ראשונה באוצרותה של נעמי שלו. התערוכה תעסוק באובייקט נשי.
האמנים המציגים: ניר אהרון, נטע אהרונסון, מיכל אליש, דן בירנבוים, גל ברזילי, אריה ברקוביץ, סיצ'י גלעד, מלי דה-קאלו, דורית דינור, דינה הופמן, דב הלר ודורה אבני, מיה וכטל, אוסי ילון, טובה לוטן, נופר ליבני-לסקוב, דבורה מורג, עדי מזן, נטלי מנדל, הילה נועם, איציק נחמיה, ליאורה קנטרביץ, יקיר שגב, איתמר שגיא, אהוד שחורי, זיו תדהר.
נעילת התערוכה: 1.2.06
בנימינה, דיזינגוף סנטר, שער 6, קומה 2, מול הסופרפארם טל: 03-5281093
א'-ה', 20.00-11.00; ו', 15.00-10.00
ביני  נועם: טל' 0507-890161

 

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
הכיוון מזרח
רונן

הכיוון מזרח -גיליון 10 - הינ גיליון מרתק ומעניין

פורסם ב-00:28 ,17/12/2005
2
מעיין 2
חיים

מעולה, טוב בהרבה ממעיין 1.

אי-מייל פורסם ב-12:31 ,20/12/2005
3
אפשר להביא פמפלטים לגלריה בנימינה (ל"ת)
ביני

פורסם ב-00:25 ,24/12/2005
4
מה זה פמפלטים? (ל"ת)
אלמוני

פורסם ב-09:31 ,24/12/2005
5
הבום-קא אלטרנטיבה למה?
אחד שמבין

יפה שכותבים אלטרנטיבה אבל למה?
אלטרנטיבה לאירוע של מועדון אוק"י
קא-בום (HTTP://kaboom.okay.org.il).
ובכלל לא אלטרנטיבה באמת, סתם תרגיל ביחסי ציבור (כי בעצם אמיתי סנדי הולך להופיע בקא-בום, כך גם ראשכלב ואחרים).

ובכלל הבום-קא סתם מעודד את תרבות הצריכה ההמונית כי הוא רק אירוע דוכני מכירה.
בקא-בום לעומת זאת אפשר להגיע להתעלות הרוח והנפש בעזרת מגוון סדנאות יצירה וקיר ציורים חופשי שמאפשר פריקת עצבים מיידית ובלתי אמצעית.

פורסם ב-17:14 ,25/12/2005
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה