מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
טורים / שולחן עורך

שמאלה ביידיש, לכל הכיוונים בערבית

רונן אידלמן 2006-05-12 14:01:03   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

אחרי  תקופה שקטה, שוב יש ל"מארב" המון דברים מעניינים להציע לכם.
דליה מרקוביץ' ביקרה בתערוכה של מיכל רובנר, ונשבתה לנוכח ה"דיאלוג מתמיד עם הטבעי, עם האלוהי ועם סוד קיומם". רובנר הרשימה גם אותי, אף שלא ממש נכבשתי; התערוכה בהחלט מרשימה, השימוש בווידיאו מעורר הערכה, וגם אני נשביתי לא פעם, הלכתי לאיבוד בעבודות, ובכל זאת הרגשתי לא פעם כאילו מנסים רק להרשים אותי. לצעוק, תראו אותי! יותר מדי הפגנת כוח יש שם, וקשה לי להקשיב כשצועקים עלי. אז כן, מיכל רובנר היא האמנית הישראלית הכי מצליחה ביקום, רק תנו לי קצת פחות עומס ורעש, ואז אולי אוכל גם להבין למה.
ניתן לצפות בעבודה "מעלה" ולראות אותה (בשקט) במחשב שלכם.

יעל ברדה ממשיכה בניתוחים חדים של החברה הישראלית, ומתארת את הנטייה הגוברת לערביזם לצד העלמתם של הערבים (וכל זאת בלי קשר למסיבה המומלצת ביום שישי, ר' להלן). כמוה, גם אורה לב-רון מצביעה על הגדרות שחוסמות אותנו בכל מקום בארץ: לא רק גדר ההפרדה, אלא גם הגדרות שמתרבות בכותל בכוונה להפריד לגמרי בין נשים לגברים.
ואפשר אולי לומר שהכותל ההוא המקום האחרון שמעניין את קהילת האמנות והאמנים בארץ, אבל האם לא מסוכן להמשיך כך, לבנות עבור עצמנו גטאות של אסקיפיסטים? אולי, כמו שכותב אמיר וודקה במאמר על הסלשר, ז'אנר סרטי האימה, "הצעירים אינם רואים את הסימנים מבשרי הרעה שלנגד עיניהם [...] כדאי שנהיה מודעים יותר לסביבה וערים לסימנים שסביבנו, וחשוב מכל – שנאמץ כמה שיותר נקודות מבט, ונוכל לשרוד בעולם המרובה זהויות מסוכסכות".
(וגם המוסף החדש שלנו יעלה בקרוב).

ובסוף-השבוע הזה נערכים שני אירועים שאמנם אינם קשורים ל"מארב", אבל אני בין המארגנים שלהם, ולכן מנצל את הבמה להזמין, ולפחות ליידע.

א סאלוט צום בונד!

ביום חמישי, 11 למאי התקיים ערב הצדעה למפלגת הבונד, מפלגת פועלים סוציאליסטית, מהפכנית ויהודית-לאומית, שייצגה את הפועלים היהודים במדינות מזרח אירופה שלפני מלחמת העולם השנייה, והיתה חלופה כמעט יחידה לתנועה הציונית.
חברי הבונד לא חיפשו תשובה טריטוריאלית לשאלת היהודים, אלא ביקשו אוטונומיה תרבותית ששפתה יידיש, ובשורתה בשורת הסוציאליזם. אורה לב-רון משתפת אותנו במחשבותיה על הערב, שאנשי שמאל צעירים ודוברי עברית ביקשו להצדיע בו לחברי הבונד הוותיקים ולתנועה עצמה (יש גם תמונות). לצד זאת מתפרסם מחדש מאמר של יצחק לודן מלפני שלושים שנה, ובו הוא סוקר את ההיסטוריה של הבונד, ובודק אם הובס. רלבנטי להפתיע.

האירוע השני הולך לכיוון אחר לגמרי. אחרי השפע היידישאי של יום חמישי, ביום שישי (12.5) תהיה מסיבת "Oriental Fusion": מסיבה של מוזיקה ערבית וטורקית (בין היתר) עכשווית. די.ג'יי סמי מטר ילמד אותנו דרך הישבן מה ירקדו בחופים ובמועדונים של בירות ובחריין הקיץ.
יום ו', מועדון הליזרד, רח' המסגר 1, תל-אביב. לפרטים: www.orientalfusion.info

צילום: נתן דביר מתוך התערוכה "שמור לביקורת" בעירוני רמלה

 

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
על רונן אידלמן

אמן, עיתונאי, עסקן תרבות ופעיל פוליטי. היה מייסד שותף ועורך במספר כתבי-עת, כגון "כאן", "עוד!" ו"42 מעלות". עורך שותף ב"מארב".

עוד מ רונן אידלמן
אתר אינטרנט אתר הבית של הכותב
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה