מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
טורים / מזרחיות וערביות באמנות

--

בין אבסטרקט לפולקלור

אורנה בן שטרית 2005-11-14 14:46:33   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

בשיר אבו-רביעה

אורנה בן שטרית מצלמת וכותבת על האמנים אשר משתתפים בפרויקט "מזרחיות וערביות באמנות חדותית בישראל", מידי שבוע נפרסם במארב אמן שמשתתף בפרויקט:

בשיר אבו-רביעה, אמן רב-תחומי, נולד ב-1951 בשבט אבו-רביעה שבנגב.
הוא החל את לימודיו במכון אבני בתל-אביב כשהיה בן 17 בלבד, והמשיך ללימודים ב-École des beaux art שבפריז. כבר בזמן לימודיו במכון אבני הציג תערוכות יחיד ותערוכות משותפות עם האמן עופר ללוש, חברו ללימודים.
כשחזר לארץ החל לעבוד כמעצב תפאורה ואפקטים מיוחדים לסרטי קולנוע. כיום, הקולנוע הוא עיקר עיסוקו. לצד העיסוק באפקטים מיוחדים הוא גם מפיק ומצלם סרטים.

בשיר אבו-רביעה. צילום: אורנה בן שטרית (לחצ/י להגדלה)

אבו-רביע זוכר את עצמו מצייר כבר מילדות; מגיל חמש הוא זוכר טיול משפחתי שברגע שהגיעו בו למקום מנוחה הוא תלה על הקיר את הציור שצייר יום קודם לכן. תחילה השתמש בחומרים שהיו בנמצא, דוגמת שמן ופחם. הוא מספר על הפעם הראשונה שבה גילה להפתעתו, בחנות בבאר-שבע, צבע שמן בטיובה. בעל החנות, פניו וקולו, מספר אבו-רביע, נצרבו בזכרונו יותר מאשר קרובי משפחתו.

ראשית דרכו כצייר נתפשת בעיניו ככמעט מיסטית: יום בהיר אחד התגלה כילד פלא, תמונתו פורסמה בעיתון, ואנשים מהארץ ומחו"ל באו לחזות מקרוב בפלא מהנגב.
הכל החל כאשר באחת מישיבותיו בבית-קפה עם חבריו, שהיו מבוגרים ממנו מאוד, פגש בחור מהשבט השכן. הבחור, שהתעניין בילד המוזר, ביקר בביתו של אבו-רביע והתרשם מאוד מציוריו. יומיים לאחר מכן הגיע מישהו מנפנף בגיליון "מעריב" ומציג כתבה על הילד מהנגב שהתגלה כצייר.
"אם פורסם בעיתון שאני צייר, סימן שאני צייר", השתכנע אז אבו-רביע, והחל בלימודי אמנות.
למרות המצב הכלכלי הקשה, הוא מספר, זכה לתמיכה אדירה ממשפחתו, ובעיקר מאביו, בכל הנוגע לציור.

בסגנון הציור שלו נע אבו-רביע נע בין אבסטרקט לפולקלור. הוא מתאר סיטואציות אופייניות לחיים בשבט, אך מפשט אותן בקווים חופשיים המסתירים את פני הציור. לעתים נראה שהקווים מדמים רוח מדברית אופיינית, לעתים נדמה שמדובר בניסיון לשבש את השקט והסדר באמצעות התנועה חסרת המנוח.
 

 

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
יש לך את זה (ל"ת)
בועז ליאור

פורסם ב-14:28 ,05/03/2006
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
על אורנה בן שטרית

צלמת עם עדשה אנתרופולוגית, אקטיביסטית בתחילת דרכה, מלמדת צילום סטודיו,חברה בקבוצת "פרהסיה" - שפה אזרחית-חברתית חדשה. רגישה, נחושה, מסתכלת, מתבוננת, מתקרבת, מתרחקת, משתייכת, נלחמת.

עוד מ אורנה בן שטרית
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה