מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / מידע כללי

,הגולם " קול קורא, נקודא זינגר בברבור"

2005-11-21 00:42:51   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

חנוך פיבן בשנקר, ירושלים בצילום אישי ו"מקצב" בתמרה

המעבדה – המרכז החדש לאמנויות הבמה בירושלים,
מעלה פרויקט מיוחד בנושא "הגולם" בסוף ינואר 2006.

במהלך מספר ימים, יועלו מקבץ אירועים הדנים באחד המיתוסים המשמעותיים ביותר בעולם המיסטיקה היהודית ובעולם היצירה והטכנולוגיה. במסגרת הפרויקט תוצג תערוכה אשר תשקף את נקודת מבטם של אמנים מתחומי האמנות השונים, יתקיימו פאנלים אשר יפגישו חוקרים ואמנים, יוקרנו סרטים העוסקים בנושא, ועל במת המעבדה יועלה מופע מרכזי המשלב בין אמנויות הבמה השונות.
"בדומה לסיפור על שוליית הקוסם או למיתוס על הגולם, שנוצר במאה ה-16 מעפר נטול רוח חיים על ידי רבי יהודה ליווא מפראג (המהר"ל ) , מזכיר לנו סיפור המפלצת של ד"ר פרנקשטיין את הקושי הנעוץ בהחזרת מצב לקדמותו , כאשר יצור שנועד מלכתחילה להיטיב מתגלה בסופו של דבר כהורס. לאמיתו של דבר מבטא כל אחד מן הסיפורים האלה אירוניה נוקבת. בה בעת שמבקשים אנו להגדיל את שליטתנו על העולם , עלולים אנו להקטין אותה. הפיתוחים המלאכותיים הנוצרים להשגת מטרה זו עלולים לפנות נגדנו בצורה מזיקה. העבד עלול להיעשות אדון".
(1982-ועדה נשיאותית אמריקנית בדו"ח על היתרונות והסכנות, הטמונים בהנדסה גנטית המיושמת על בני אדם).
התפתחות הטכנולוגיה בעת החדשה יצרה בתרבות המערבית דיון מחודש ועדכני  במושג "הגולם"  המורכב מאספקטים שונים ומגוונים, אשר פורצים את גבולות הדיון מעבר למיסטיקה היהודית. העיסוק במיתוס הגולם איפשר ועדיין מאפשר לחוקרים ואמנים נגיעה בצורה וחומר, יצירה ובריאה – יש מאין, הגולם- זכר או נקבה ונגיעה בשאלות מוסריות עמוקות הנוגעות באדם ככוח בורא.
"עשרים ושתים אותיות יסוד. קבועות בגלגל במאתיים ועשרים ואחד שערים. חוזר הגלגל פנים ואחור. וזה סימן לדבר. אם בטובה למעלה מענג ואם ברעה למטה מנגע(...) עשרים ושתיים אותיות. חקקן חצבן שקלן והמירן וצרפן וצר בהן נפש כל היצור ונפש כל העתיד לצור. באיזה צד שקלן והמירן. אלף עם כולן וכולן עם אלף . בית עם כולן וכולן עם בית. גימל עם כולן וכולן עם גימל. וכולן חוזרות חלילה. נמצאו יוצאות במאתיים ועשרים ואחד שערים . נמצא כל הימור וכל הדיבור יוצא בשם אחד"
("ספר יצירה")
במשך עשרות שנים, נכתבו בכל העולם ובתרבויות השונות מאמרים בתחומי חקר- הקבלה,הפילוסופיה, האתיקה, הרפואה ועוד, וכמו כן נוצרו אינסוף יצירות אמנות:
אופרה, יצירות מוזיקליות, מחזות, פרוזה, אמנות פלסטית, שירה ועוד.
פרויקט "הגולם" במעבדה מבקש לתת במה לשני אספקטים  עיקריים: העלאת שאלות מוסריות הנוגעות בכוחה של טכנולוגיה – מעשי ידי אדם, השתלטותה או שירותה את החברה האנושית –" הגולם קם על יוצרו ", האומנם?
והעלאת שאלות קונספטואליות הנוגעות בכוחו של האדם כאמן הבורא יצירת אמנות – יש מאין, יצירה הנולדת מתוך שדה-בור ,שדה שאינו מעובד, ומהדהדת בסביבה בה היא נוצרת.


 

 גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה