מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / מידע כללי

אמנות לעם מייבשת את האמנות בעם

אימפקט 2007-03-25 20:15:20   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

קריאה למאבק ציבורי

ביום רביעי, 21.3.07 התקיימה ישיבה במשרדי אימפקט עמותת הארגון המקצועי של האמנים הפלסטיים בבית האמנים בתל-אביב. להלן המסקנות שעלו מהישיבה:

הנהלת אימפקט רואה בחומרה את הנתונים שהובאו בכתבתה של ציפי שוחט מיום 5.3.07 בעיתון הארץ. על פי הכתבה יו"ר אמנות לעם, אלעזר שטורם החליט לסגור בין היתר, את מדור האמנות הפלסטית באמנות לעם. לטענתו "המדור הפך עם הזמן לבלתי אטרקטיבי".
על פי הנתונים שבידינו, פעילות המדור עלתה במאות אחוזים בשנים האחרונות. עם סגירת המדור (שתקציבו היה זעום גם כך), יפגעו עשרות אמנים וחלק נכבד מהעשייה האמנותית בקהילה.

אנו פונים בראש ובראשונה לחברי ההנהלה הציבורית של אמנות לעם שאמורים לאשר כל מהלך כזה. בימים הקרובים ישלחו מכתבים מעו"ד הארגון לכל בעלי התפקידים הנוגעים בדבר במשרד התרבות על מנת לקבל הבהרות ותשובות.
אנו מצפים מכם, האמנים הפלסטיים, האוצרים, אנשי האקדמיה, הסטודנטים לאמנות, מנהלי המוזיאונים לא לטמון ראשכם בחול, לקחת אחריות ולהבין שבכוחנו לחולל שינוי.
בקרוב נעביר לכם רשימת מיילים ופקסים של בעלי התפקידים במשרד התרבות על מנת שניצור לחץ עליהם בכדי למנוע את המהלך הנפשע.
בדומה למאבק המרשים והיעיל של אנשי הקולנוע (שהביא תוך שנים ספורות לשינויים משמעותיים בתקציבים ותקנות) - רק התגייסות אסרטיבית שלנו תוכל לחולל שינוי משמעותי להתייחסות המדינה לציבור האמנים.

חומר רקע:
אמנות לעם שהוקמה לפני כיובל שנים הינה עמותה ציבורית (הניזונה מכספי ציבור).  המנדט שלה הינו להפיץ ולקדם אמנות איכותית בישובי הפריפריה בכל תחומי התרבות והדגש הוא על כל התחומים לכן ברגע שהיא, על דעת עצמה, מחליטה לסגור תחום או תחומים נוספים היא לא ממלאת את יעודה והמדינה שממנת אותה צריכה להזדעק ולתבוע את הגשמת המטרות שהיא עצמה הגדירה לאמנות לעם, או לחילופין למצוא תחליף לאמנות לעם ולהמשיך ולתמוך באמנות פלסטית בפריפריה בדרך אחרת. 
 
לידיעתכם:
מתוך עוגת התקציב הממשלתית לתרבות מקבלת האמנות הפלסטית כ- 5%  מהתקציב. רובו של התקציב מיועד לתיאטרון ומוסיקה ונובע משיקולים לאומיים היסטוריים. חוסר הפרופורציה מושרש בכל שרשרת התמיכות, כך שגם התקציב של משרד התרבות, מינהל התרבות ושל אמנות לעם משקף את חוסר הפרופורציות שממילא קיים בחלוקת התמיכות של המדינה.

להלן פירוט חלקי של הפעילות שנעשתה ע"י המדור לאמנות פלסטית בשנים האחרונות:
• הקמת אתר האינטרנט "מארב"
• פרויקט אמן בקהילה- פרויקטים ארוכי טווח של עבודה משותפת של אמנים בפריפריה. בשנים האחרונות התוכנית הופעלה ביותר מ-20 ישובים.
• הוצאת קטלוגים וספרי אמן. לדוגמה: עצמון גנור, מירי נשרי, גל ויינשטיין, לילה שוורץ, אירית חמו, יהודה פורבוכאי, איה בן רון ורבים אחרים.
• הקמה וליווי גלריות ומרכזי אמנות בישובי הפריפריה + תוכנית להכשרת אמנים, אוצרים ופעילי ציבור מקומיים כחונכי אמנות פלסטית בישובים.
• הקמת פרויקט אינדקס האמנים באתר אינטרנט www.artistindex.co.il
• המוזיאון הנייד. מכולה תעשייתית שהיא חלל תצוגה נייד אליו נחשפו עשרות אלפי ילדים ובני נוער.
• יזמות הפקה ואוצרות של עשרות תערוכות יחיד וקבוצתיות שהפכו לתערוכות ניידות והוצגו במאות ישובים בארץ.

מי יפגע מסגירת המדור?
• הישובים שבניגוד להצהרתו של אלעזר שטרום- ממשיכים להזמין את הפעילויות.
• עשרות אמנים המעבירים סדנאות.
• עשרות אמנים המקיימים מפגש אמן בישוב.
• אמנים, אוצרים ותיאורטיקנים המעבירים הרצאות על אמנות.
• אמנים המעבירים סיורי גלריות במוזיאונים
• אמנים המציגים בתערוכות הניידות
• אמנים המפעילים את הגלריות הפריפריאליות.

הנהלת אימפקט וציבור האמנים מתחייבים לצאת במאבק ציבורי נגד ההחלטה התמוהה. נבקש הבהרות מהגופים התומכים ולא נשקוט עד לקבלת תשובות והבהרות.

 

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
לגבי אינדקס אמנים
אחד שמבין

זה מיזם שעד כה מוכיח אולי את שיקוליהם של הכוחות השליטים לסכום הזעום שנמסר לאמנים הפלסטיים-הם לא יידעו מה לעשות איתו. שימו לב לחוסר ההיענות (המוצדק לטעמי) לדרישת האתר לתשלום עבור פרסום.

פורסם ב-21:38 ,25/03/2007
2
צודק
שי

אינדקס שאמור להציג את אמני הארץ לא אמור לגבות כסף עבור הצגתם, אלא לעבוד קשה באיסוף אינפורמציה לגבי האמנים. אם אתר כמו artispo מנסה בחינם, גם אתר "מקצועי" יכול

פורסם ב-14:21 ,26/03/2007
3
אתכם! במאבקכם הצודק
מוטי סגרון

חשבתם אולי כדאי להחליף את הגוף הזה "אמנות לעם" בקבוצת אמנים שתעשה את זה טוב יותר.אני מקים עמותה או ארגון שתמלא את החלל .אמנים המעוניינים לקחת חלק מוזמנים לכתוב ולהצטרף.motisag@walla.co.il טל. 08 9911666 נייד 052 8500463

אי-מייל פורסם ב-06:18 ,27/03/2007
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
על אימפקט

אימפקט, עמותת הארגון המקצועי של האמנים הפלסטיים. הוקמה במטרה לשנות את מעמד האמן בחברה, ולהגדירו מחדש תוך שמירה על חירותו האישית ועל כבודו. הגוף, פעל משנת 2000 כפורום.

עוד מ אימפקט
אתר אינטרנט אתר הבית של הכותב
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה