מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / מידע כללי
 מתוך קומיקס מגזין

מתוך קומיקס מגזין "בועה" אשר יושק בפסטיבל (מזגין לקומיקס, קריקטורה, אנימציה ואיור) איור: עדי יבנה

--

הפסטיבל הרביעי לאנימציה, קומיקס וקריקטורה

2004-07-29 17:53:11   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

בסינמטק תל-אביב

16-19 באוגוסט 2004.

הודעה לעיתונות:
אורחים מיוחדים: חנוך פיבן (ספרד), ריימונד קרומה (גרמניה),
בתוכנית: רטרוספקטיבה ליוצרי הדור החדש בצ'כיה, תוכניות מיוחדות על אהבה וסקס בקריקטורה ובאנימציה, לקט סרטי אנימציה בינלאומיים עכשווים,  לקט אנימציות זוכות אוסקר, פאנל נשים מאיירות קומיקס, קריקטוריסטים יוצרים "באיור חי", בכורות לאנימציה ישראלית, מסע אל יחסי שנאה ואהבה בין אמנות הקולנוע לאמנות האנימציה, תחרות "אסיף 2004", בכורות באנימציה ישראלית, קליפימציה,  תוכניות מיוחדות לילדים, תחרות "צייר נולד",  סדנאות, הרצאות על גיבורי קומיקס אמריקאים ומפגשי אמן. 
פסטיבל האנימציה, קומיקס וקריקטורה יתקיים זו השנה הרביעית בסינמטק תל-אביב בתאריכים  16-19 לאוגוסט 2004.
המנהל האמנותי של הפסטיבל הוא הקריקטוריסט ניסים חזקיהו,  אוצר האנימציה הוא האנימטור דודו שליטא , המפיקה: גלית ברסקי. הפסטיבל מופק בשיתוף המחלקה למופעים בעיריית תל-אביב יפו.

במהלך ארבעת ימי הפסטיבל יתקיימו עשרות אירועים, יוקרנו מאות סרטי אנימציה בתוכניות שונות, ייערכו מפגשים וסדנאות, כיתות אמן ותערוכות המשקפים את העשייה הישראלית והבינלאומית של השנים האחרונות בתחום  האנימציה הקומיקס והקריקטורה.

הפסטיבל יפתח באירוע מיוחד: "מאומה תקשורתית" תחת הכותרת "לאן נעלמה הסאטירה החזותית- נשכנית?", באירוע זה יתקיים פאנל בהשתתפות המאיירים: ריימונד קרומה, חנוך פיבן, דני קרמן ודניאלה לונדון. בהמשך יציג דודו שליטא סרטי אנימציה בנושא סאטירה ותקשורת ומקבץ של סרטי אהבה מצויירים בשילוב הלהקה "תנת'טון" (הרכב ווקאלי ישראלי).

בתחום האנימציה יוקרנו מספר תוכניות המוקדשות לנושאים שונים ומגוונים: רטרוספקטיבה מיוחדת תוקדש לאנימציה הצ'כית העכשווית. האנימציה הצ'כית החלה לפני 80 שנשה ונשענה על מסורת ארוכה של אמנות הפיסול, הציור ועשיית הבובות. האולפן הצ'כי הראשון שהוקם בהנהגת ג'רי סראנקה זכה לתהילת עולם. הפסטיבל השנה מביא מיצירות הדור צעיר שיצר בסיגנון חדש, מתוחכם, ציני ואינטיליגנטי. בין הסרטים שיוקרנו:יצירתה של מיכאלה פבלוסובה "מלים מלים מלים" מועמדת האוסקר, מספר  סרטים על פאבל קוצ'קי –יוצר חריף ובוטה ועוד. הקרנת הסרטים הצ'כים  תלווה בתערוכה של תולדות הקומיקס הצ'כי ותתקיים בחסות שגרירות צ'כיה בישראל.

לאהבה וארוטיקה יוקדש מקום מיוחד בפסטיבל. אחת מתוכניות הדגל של הפסטיבל היא "אנימציה ואהבה" בהנחיית דודו שליטא. בתוכנית: לקט סרטים קצרים עם הדרכים המוזרות והמצחיקות ביותר להבעת אהבה, תשוקה, געגועים ואכזבה. בין הסרטים שיוקרנו במסגרת זו: "גורג' ורוזמרי" – פנינה מרשעת מאנגליה על אהבה שאין לה גיל של שני היוצרים דויד פיין ואליסון סנואדון-זוכי האוסקר עבור "יום ההולדת של בוב", סרטו משולח הרסן של האמריקאי ביל פלימפטון "איך לעשות אהבה עם אשה" סרטו של היוצר הצ'כי המבריק פאבל קוצ'קי  "אהבה ממבט ראשון" על הפחד הגברי העמוק  לעמוד בפני סירובה של אשה  ועוד. שיא התוכנית היא הופעה חיה של להקת הג'אז תנת'טון במחרוזת שירי אהבה על  רקע קולאז' סרטי אהבה מצויירים. 

תוכנית נוספת הקשורה לאהבה היא "חרמנימציה" –לקט סרטי אנימציה קצרים ופרובוקטיביים המציגים זווית ראייה מקורית על האירוטיקה האנושית. בין הסרטים: קטעים מהסדרה "ווילי המרושע" –דו שיח משעשע של גבר עם שרביט זיכרותי, סרטים ארוטים-פילוסופיים של היוצר הקנדי ג'והן סטרפורד בהם סרט על מרלין מונרו שהוא ציורי על פי צילומיה וקטעים מסרטיה וכן, סרטים מפולפלים נוספים. כמו כן תתקיים ההרצאה: "סקס קווים ושלמה כהן", שיגיש המאייר שלמה כהן שאייר בעבר במגזין "פלייבוי".

אורח חשוב בפסטיבל יהיה האנימטור הגרמני ריימונד קרומה, מהבולטים ביוצרי אירופה של ימינו.  קרומה שאת עבודתו מגדירים כשילוב של בסטר קיטון, סמואל בקט וצ'אק ג'ונס הוא זוכה פרסים חשובים ברחבי העולם. תוכנית מסרטיו של קרומה תוצג בפסטיבל בנוכחותו.

אירוע יוצא דופן נוסף בפסטיבל יהיה הקרנת הסרט "צוייר מהזיכרון" של היוצר האמריקאי צ'כי הדגול פאול פירלינגר מי שהיה מראשוני יוצרי האנימציה לרח' סומסום האמריקאי. פירלינגר העלה את סיפורו האישי בסרט אוטוביוגרפי מצוייר בן 80 דקות ובו הוא מספר את סיפור התבגרותו בצ'כיה ללא הנחות לשלטון הקומוניסטי שהשתלט על ארצו האהובה. הסרט זכה לתהודה רחבה בעולם ותהיה זו הקרנת בכורה בישראל.

תוכנית מיוחדת בפסטיבל תוקדש לאנימציות זוכות פרס האוסקר.
בשנת 1932 ניתן לראשונה פרס אוסקר לסרט אנימציה קצר של אולפני דיסני. מאז זכו כ- 70 סרטי אנימציה בפרס האוסקר. הפסטיבל יקרין לקט סרטים מהשנים הראשונות של האוסקר לצד הסרט האוסטרלי שזכה השנה: "הארבי קראמפט" ולצד ה"זקן והים" זוכה שנת 1999 ואחרים.

באותו עניין, תתקיים תוכנית מקורית ומעניינת תחת הכותרת "אנימציה וקולנוע/ שונאים סיפור אהבה".  התוכנית תטפל בצד הרגשי יצרי של יחסי הקולנוע והאנימציה- שתי אמנויות שנולדו יחדיו עם המצאת מצלמת הקולנוע ומאז הן חיות זו לצד זו בדו קיום שיש בו תחרות, הערצה, תלות הדדית והרבה כסף. בהפקה מיוחדת של דודו שליטא יוקרנו קטעי סרטים נדירים המשקפים את זווית ראייתם של יוצרי האנימציה הגדולים כלפי הקולנוע וכלפי השחקנים האגדיים של תקופתם: קלארק גייבל, האמפרי בואגארד, מיקי רוני, צ'ארלי צ'אפלין ואחרים המוצגים כפאתטיים ומגוחכים. כמו שנוהגים לומר האנימטורים: הדמויות המצויירות יודעות שהן כאלה, השחקנים בקולנוע מאמינים שהם הדמויות עצמן...

עוד בתוכניות האנימציה בפסטיבל:
אנימציה עכשווית מחו"ל , לקט  של סרטים ממיטב האנימציה העולמית שנוצרו בשנתיים האחרונות והוצגו במיטב הפסטיבלים. קווי חשמל סרטי אנימציה נדירים מבית היוצר של דיסני, נורמן מקל'ארן וטקס אברי הממחישים את הקשר שלנו לחשמל. "מהפיכת הפלש". סרטי אנימציה תוצרת "הפלש" התוכנה שנועדה במקורה להתגבר על מגבלות האינטרנט בהעברת ציורים וקטעי סרטים. תוכנה זו הביאה למפנה של ממש. בתוכנית שעורך האנימטור יוני גודמן יוקרנו סרטוני "פלש" מהארץ ומהעולם. אנימציה/המימד השלישי- תוכנית המדגימה מתוך סרטים את כניסת התלת מימד לתחום האנימציה כפי שהיא משתקפת בסרטים כמו "שרק", "מחפשים את נמו" ו"צעצוע של סיפור",  "אנימציה עשויה בקו"- לקט סרטים קצרים המדגימים את יכולתה הייחודית  של האנימציה להביע תכנים מורכבים או קלילים בפשטות גרפית ומינימליזם קיצוני.

ארבע תוכניות מיוחדות תוקדשנה לאנימציה הישראלית:

"אסיף 2004" – היא תוכנית הדגל של האנימציה הישראלית בפסטיבל והיא הקרנה תחרותית נושאת פרסים המאורגנת בחסות ארגון האנימטורים "אסיפא" ישראל ובהנחיית שי אביבי. בתחרות יוקרנו יצירות אנימציה של יוצרים עצמאיים, אולפני אנימציה וסטודנטים. בטקס סיום התחרות יוענקו פרסים כספיים בסך 10,000 ₪, תרומת מפעל הפיס.
"הצגות בכורה" היא תוכנית ובה במה מיוחדת ליוצרים עצמאיים ייחודיים ולסטודנטים, שעבור רובם תהיה זו חשיפה ראשונה בפני הקהל הרחב.
קליפימציה- ערב ייחודי בשיתוף ערוץ 24 ו"אסיפא" ובו יוקרנו רצף קליפים באנימציה על פי שירים ישראליים.
מ.ק. 22- לא מצונזר!  סדרת האנימציה הישראלית הראשונה, זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה 2004 ( בקטגוריית התוכנית הקומית הטובה של השנה) אשר מוקרנת עתה בערוץ 2 לאחר שצונזרו ממנה פרק וקטעים נוספים. הפסטיבל יקרין את "הפרקים האסורים" בליווי דברי רקע של אסף הראל במאי הסדרה.
בתחום הקומיקס והקריקטורה יתקיימו אירועים רבים ויוצאי דופן ובהם הרצאה של רז גרינברג על "אדולף", סידרת קומיקס ייחודית אותה יצר אוסמו טזוקה  –גדול אמני הקומיקס (מאנגה) של יפן. הסדרה עוסקת ביהודים בשואה ובהקמת המדינה דרך סיפורם של שלושה אנשים ששמם "אדולף".  כמו כן יתקיים פאנל "מקשקשות" - נשים בקומיקס בהנחיית ירמי פינקוס ובהשתתפות המאיירות הישראליות רותו מודן, מירה פרידמן, דניאלה לונדון, ומיכל ברוך. האמן הבינלאומי חנוך פיבן יגיע כאורח הפסטיבל וייתן 4 סדנאות על עיצוב דמויות מחפצים וכן הרצאה למבוגרים עם מייטב יצירותיו. תערוכה מיצירותיו החדשות תלווה את הפסטיבל באכסדרת הסינמטק. המאייר שלמה כהן, שפירסם איורים ב"פלייבוי" יציג סקירה על "סקס בקריקטורה" הכוללת דוגמאות המתייחסות למוטיב הסקס בפוליטיקה, לצנזורה ולגבולות "האיור הפורנוגרפי". אספן חוברות הקומיקס האמריקאים  עו"ד צבי קויש ירצה על אוייביו של ספיידרמן הגיבור המפורסם, שבימים אלה מככב על מסך הקולנוע עם סרט ההמשך. בנוסף לספיידרמן יככבו גיבורי קומיקס אמריקאים נוספים: "סיפורו של הפאנישר", הרצאות על: הזווית הנשית של הקומיקס האמריקאי "לא לגברים בלבד", "קומיקס בראי הוליווד", "עולם האולטימייט". על עולמם המופלא של "הרובוטריקים" ירצה חיליק חיימוביץ. עוד תתקיים חשיפתה/השקתה של עמותה חדשה-  "אוקי" (אספני וקוראי קומיקס ישראלים), ששמה לה למטרה לקדם את תרבות הקומיקס בישראל. 

במסגרת הפסטיבל תתקיים התחרות "צייר נולד" בהנחייתו של הקומיקסאי אורי פינק, לגילוי כישרונות חדשים בתחום הקומיקס, תוך עריכת אודישנים מצויירים במהלך הפסטיבל. הזוכה בתחרות יזכה בפרסים יקרי ערך, ובמדור קבוע בירחון "זבנג" ובו יצייר את מדור הקומיקס למשך שנה.

"של מי הקו הזה" – פאנל ובו ישתתפו 5 קריקטוריסטים (שלמה כהן, עמוס אלנבוגן, שחר נבות ונסים חיזקיהו) המנהלים רב שיח חזותי תוך איור בזמן אמת מול הקהל בהנחייתו של דידי מנוסי.

מפגשים של יוצרים בעקבות ספריהם וסדנאות אמן יתקיימו במהלך כל ימי הפסטיבל ובהם דני קרמן, זאב אנגלרמאייר, יוסי אבולעפיה, פרידל שטרן, אורי אורבך ושי צ'רקה, אורי פינק, רוני אורן, שמוליק כץ, שירה גפן ואחרים.

לילדים יוקדשו תוכניות מיוחדות ובהן מבחר עולמי ומבחר ישראלי של סרטי אנימציה משובחים ובהם "כספיון" של פול-קור, דאפי דאק ועוד. כמו כן בתוכנית מיוחדת במינה יוכלו ילדים בהנחיית אנימטורים ליצור סרט אנימציה בזמן אמת.

הפסטיבל יתקיים בסינמטק תל-אביב, רח' שפרינצק מס' 2 – ת"א
מחירי הכרטיסים:
28 ₪ לסרט, סדנאות- 35 ₪ ושעת סיפור- 10 ₪.
טלפון להזמנת כרטיסים:
קופת הסינמטק :6060800- 03 (שלוחה 0)

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
איפה המנגה?
א.ו

איזה מין פסטיבל אנימציה מרשה לעצמו לפספס שנה אחרי שנה את התעשייה המרכזית של האנימנגה היפנית? סינמטק - תתעוררו!

פורסם ב-23:04 ,04/08/2004
2
מי נכנס לאתר הזה?
"האלמוני"

יש פה רק ת'תגובה שלי ושל עוד מישהו.

פורסם ב-09:48 ,14/04/2005
3
אני נכנסתי לכאן
שפן

אבל בטעות :)

פורסם ב-21:31 ,24/08/2005
4
בעיקר קוראים
ספקן

כדאי לך גם,בעוד נושאים. מרוב קריאה אין זמן להגיב. ומי שכבר מגיב,מיותר לגמרי.

פורסם ב-01:04 ,25/08/2005
5
איך נכנסים לתחרות?
ורד

אינני מוצאת את פרטי הוועדה שאוספת את הסרטים.יש ביידי סרטון מקסים של סטודנטית ב'בצלאל'-למי עלי לשלוח?

אי-מייל פורסם ב-11:38 ,22/09/2007
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה