מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
טורים / אנרכיסטית ישראלית בברזיל

שיר השכונה

פרנצסקה כץ 2005-03-28 00:56:15   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

רדיו פאבלה הוקם בשכונת עוני בברזיל, ומפעיליו האופטימיים סובלים כבר 25 שנה ממעצרים, הטרדות ומעקבים

רדיו Favela (שכונת עוני) הוקם במרכזה של אחת משכונות העוני הגרועות ביותר בבלו-הריזונטה, ברזיל. שני אנשים מהשכונה הקימו אותו לפני כ-25 שנה, כשתחנת הרדיו האחרת היחידה היתה קול-ברזיל הממשלתי והשמרני. רדיו-פאבלה החליט לשדר במקביל, ולהגיב לדברים שנאמרו בקול-ברזיל ולרעיונות ולמסרים השמרניים שלו. הממשלה והמשטרה סימנו את מייסדי ומפעילי הרדיו, כמובן. אחד המייסדים, מיסמ?א?ל, נעצר 18 פעם בעקבות פעילותו ברדיו. בכל פעם שהוא נעצר החליפו אותו בשידור אנשים מהקהילה.

 

1981 השנה הראשונה של הרדיו 

כיום אחראים על הפעלת התחנה שמונה אנשים, ובסיוע של כמאה מתנדבים הוא משדר 24 ביממה, שבעה ימים בשבוע. יש ברדיו תוכניות עם נטייה פוליטית אלטרנטיבית, שידורי מוזיקה ובמה חופשית ליוצרים מהקהילה ולאנשים שרוצים להביע את דעתם. התחנה גם יוזמת פרויקטים קהילתיים רבים, והבניין שהיא פועלת בו משמש בית-ספר לכשמונים ילדים מהשכונה – בנים ובנות לסוחרי סמים, נרקומנים וזונות, שלא מתקבלים לאוניברסיטאות ובתי-ספר אחרים בעיר.
הרדיו פועל היום באישור ממשלתי, ותחת צנזורה כבדה מאוד. יש שלוש חברות ממשלתיות שתפקידן להקליט את כל שידורי התחנה ולהאזין להם בחיפוש אחר אמירה פוליטית שתוכל להצדיק סגירה שלו. חוקים שונים גם מחייבים את הרדיו במיני דברים; להעביר חלק משידורי קול-ברזיל, למשל.
25 שנה מאז שהוקמה התחנה אנשיה עדיין נמצאים תחת איום תמידי. הם סובלים מהטרדות, ממעצרים וממעקבים, וחלקם מספרים שהם אף חוששים לחייהם. ובכל זאת הם אומרים שדבר לא ישבור אותם. אם הם לא ישדרו, ישדרו אנשים אחרים. המטרה החשובה ביותר היא להמשיך להפעיל את הרדיו, ולתת לאנשים אפשרות להביע את עצמם בחופשיות. כמו שאמר איסמעל, "טווח השידור של הרדיו גדול הרבה יותר מטווח הצעקות של המשטרה".

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
רוצים רדיו שמלאני בארץ!!!
ראסטה פאפא

איפה כל האנרכיסטים שצריכים אותם?

פורסם ב-17:47 ,06/04/2005
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה