מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / תערוכות
פמלה לוי, ילדה על שפת הים

פמלה לוי, ילדה על שפת הים

--

תודה לך, פמלה – תערוכת מחווה לזכרה של פמלה לווי

2005-04-07 20:35:23   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

הודעה לעיתונות:

גלריה אנטיאה – מקום לאמנות נשים ב'קול האישה'
הפתיחה: יום ב' 11.4.2005 בשעה 19.30

נעמי בריקמן, ג'ניפר בר-לב, נורית דוד, לינדה זיקויט (שירה), נעמי טנהאוזר-קידר, דינה כהנא-גלר, מרילו לוין, ריטה מנדס-פלור, נעמי סימן-טוב.
בתערוכה יוצג ציור של פמלה לוי מ-2004.
אוצרת: נעמי טנהאוזר-קידר

נורי דוד, ללא כותרת (צבע מים על נייר, 29.5/21 ס''מ)

פמלה לוי הלכה לעולמה בדצמבר 2004 והיא בת 55 שנה בלבד. אשה צעירה, במיטב שנותיה, בעיצומו של פרץ יצירה מחודש אשר נקטפה ללא עת ממשפחתה, מקהילת האמנות ומיצירתה. חייה וקיומה של פמלה לוי מאפיינים מערך חיים שלם והתמודדות עם מצבים אשר איתם מתמודדות נשים רבות מתרבויות שונות ומעמדות שונים ברחבי העולם. בדידות, חד-הוריות, בעיות כלכליות ובריאותיות היו רק חלק מהמצבים אשר איתם נאלצה פמלה להתמודד בכוחות עצמה. העובדה שהיא היגרה לכאן מארה"ב ללא שפה, משפחת מוצא תומכת או עזרה כלכלית לא הקלה עימה. בסופו של מאבק זה, אשר אליו גויסו כל המשאבים לא עמד עוד גופה של פמלה במשימה וקרס.

מאבקה של פמלה, מאבק של אשה / אם / אמנית נגד כל השדים - הפנימיים והחיצוניים - היה עיקש, מעורר השראה וראוי לציון. אחיזתה של פמלה בעשייה היצירתית הן כחלון למציאות פנימית, הן כעוגן רגשי והן כמטה לחמה היתה בלתי מתפשרת ומלאת אופטימיות. הנושאים והתכנים שהיא הניחה ללא מורא על הבד מילאו את הסובבים אותה בהשתאות ופילסו את הדרך לדורות הבאים של אמניות לבדיקה ביקורתית של תכנים הקשורים לחוויה הנשית.

מרילו לוין , בסטיה/ קוקיות ורודות, עבודה מס' 3 מתוך סדרה בת 4 חלקים (שמן על קרש עץ המשמש מצע ללימוד רישום וציור 50/70 ס''מ , 2001)

פמלה לוי אשר נולדה בארה"ב בשנת 1949 והיגרה לישראל בשנת 1976 נחשבה לאחת האמניות הראשונות בישראל אשר דיברו בקול פמיניסטי צלול. התכנים בהם היא עסקה נעו בין התמודדות עם פחדיה כאשה לבין דיבור ישיר על תכנים קונטרוברסליים כגון ניצול מיני וגילוי עריות. נושאים אלו מהווים אבני יסוד אשר למען העלתם לסדר היום הציבורי הוקמה  גלריה 'אנטיאה' – מקום לאמנות נשים ב'קול האישה'. מתחילתה תמכה פמלה לוי בגלריה חלוצית זו ואף השתתפה בתערוכת הפתיחה של הגלריה במאי 1994 ובתערוכה  'יופי 1995’ אשר אצרה נעמי טנהאוזר-קידר.
  
התערוכה 'תודה לך פמלה' נולדה באופן ספונטני בעקבות מותה הפתאומי של פמלה. האמניות המציגות בתערוכה הכירו רובן את פמלה מקרוב או שהיו מקורבות לה מבחינת התכנים האמנותיים בעבודותיהן. העבודות בתערוכה עוסקות בנושאים שבהם עסקה פמלה - בחויה הקיומית המורכבת של הווית האשה/ילדה, בחוית ה'אחר/ת', ביחסים בין נשים, בדיאלוג בין אדם לסביבתו, בדיאלוג בין הטכסט הכתוב לבין היצירה האמנותית, ובעיקר ברצון לכבד ולהוקיר את פועלה של אמנית אמיצה זו. במלאת 10 שנים ל'אנטיאה' מבקשת הגלריה במחווה זו להביע את הערכתה לפמלה לוי כמו גם לדור של אמניות פמיניסטיות חלוצות אשר יצרו שפה חדשה וחשפו את החוויה הנשית באמנות הישראלית.

נעמי טנהאוזר – קידר, אוצרת התערוכה
ריטה מנדס – פלור, מנהלת גלריה 'אנטיאה'

ירושלים , 2005    

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
למה רק נשים משתתפות? (ל"ת)
אלמוני

פורסם ב-14:27 ,15/04/2005
2
נעמי סימן טוב זה גבר או אשה?
תוהה

סקר

פורסם ב-00:56 ,03/02/2006
3
חיפסו סיבה להציג הזקנות (ל"ת)
lopaz

פורסם ב-21:23 ,04/02/2006
4
כן, זקנות זה הכי הכי גרוע! (ל"ת)
נתן זך

פורסם ב-07:24 ,05/02/2006
5
חיפסו? חיפסו? לופז, תסתום או שתלמד לכתוב
ניים

אי-מייל פורסם ב-09:30 ,05/02/2006
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה