מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / מידע כללי
טליה קינן - פרט מהתערוכה

טליה קינן - פרט מהתערוכה

--

האמנית טליה קינן היא זוכת פרס גוטסדינר לשנת 2007

יונתן אמיר 2008-03-24 14:08:48   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

האמנית טליה קינן היא זוכת פרס גוטסדינר לאמן ישראל צעיר לשנת 2007, כך הוכרז היום בטקס שהתקיים במוזיאון תל-אביב לאמנות. שופטת שלב הגמר של התחרות, האוצרת סוזן לנדאו ממוזיאון ישראל, נימקה את הבחירה באמרה כי "באמצעים מינימאליים, תוך שימוש מבריק במדיות שונות, ובעדינות אין קץ, יוצרת קינן חוויה של התגלות, מעין קסם קטן. לעבודתה יש איכות חמקמקה – המהות נרמזת, לעתים היא רק צל חולף. הצופה נמשך אל עולם נוכח ובו זמן ערטילאי, כמו חלום בהקיץ. הדימוי שממחיש זאת בתערוכה הוא דימוי ה"פאנטום" –  ספק פסל פסק דמות מסתורית – המופיע באורח פלא במרכזה של רחבת החלקה על קרח.
הצפייה בעבודתה של קינן דורשת ריכוז – רגע של חוסר תשומת לב ופספסת את ההתרחשות – כמו דהרת הסוס שחוצה את המסך הצר בעבודה "הכפר". ההתרחשות היא סוגסטיבית, מן "פתיון" שטומנת קינן עבור הצופה, שחווה את היצירה ומעניק לה משמעות מתוך עולמו הפנימי הפרטי". 

קינן, 30, מתגוררת ועובדת בתל-אביב, נבחרה להציג בשלב הגמר יחד עם האמן שי צורים, 36, הלומד בבית הספר לאמנות חזותית בניו-יורק. שני האמנים יצרו תערוכות חדשות במיוחד לצורך התחרות, והן מוצגות עתה במוזיאון תל-אביב. השניים הם בוגרי לימודים לתואר ראשון ותואר שני בבצלאל. שניהם הספיקו להציג במבחר תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות מאז תום לימודיהם, ואף לזכות בפרסים שונים. עבודותיהם מציגות שני קטבים של אמנות: היא ממוקדת והוא מפוזר, היא מהפנטת והוא מרוסק. מיצבי הוידיאו של קינן יוצרים תחושת היקסמות מדיטטיבית, מסתורין וחוסר ידיעה. פסליו של צורים, הטובים מן הציורים שמוצגים גם הם בתערוכה, מציגים שילוב בין הומור וכאב, ונראים כניסיון איחוי שברים תוך ידיעה כי יש שברים ללא מרפא, וכי התוצר הבולט ביותר של פעולת האיחוי הוא התפרים עצמם. 

פרס קרן גוטסדינר לאמן ישראלי צעיר מוענק מדי שנה מאז 1995 לאמן או אמנית שטרם מלאו להם 40. בעשור הראשון לקיומו כלל הפרס תערוכת יחיד לאמן הזוכה, המלווה בקטלוג ובמענק כספי בסך 10,000 דולר. החל משנת 2006 השתנתה המתכונת והוחלט כי הזוכה בפרס הכספי יבחר מבין כמה מועמדים שיציגו בשלב הגמר. בשנים קודמות זכו בפרס האמנים מרים כבסה, יוסי ברגר, יואב שמואלי, אוהד מרומי, יהודית סספורטס, עדי נס, מירי סגל, אחלאם שיבלי, נלי אגסי, סיגלית לנדאו, שרון יערי ויעל ברתנא.

טליה קינן – הים נהיה נמר, שי צורים – תולעים ואריות
מוזיאון תל-אביב לאמנות (נעילה: 17.5)

עוד בנושא: שיעורי אורגן - ראיון עם טליה קינן

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
ברכות לזוכה! (ל"ת)
אבי

פורסם ב-20:40 ,24/03/2008
2
אמנית נפלאה, עבודותיה מהפנטות ומרגשות (
מהמרכז

פורסם ב-20:59 ,24/03/2008
3
רציתי ששי יזכה (ל"ת)
אוף

פורסם ב-00:01 ,26/03/2008
4
מהצילום נראה שקינן יודעת להעתיק
קנת

מטוני אורסלר האמריקאי ואירוין וורם האוסטרי...

פורסם ב-22:10 ,07/04/2008
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
על יונתן אמיר

כותב על אמנות ועורך שותף במארב.

עוד מ יונתן אמיר
אתר אינטרנט אתר הבית של הכותב
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה