מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
טורים / אנרכיסטית ישראלית בברזיל

--

מחנה הנשים של ה-MST

פרנצסקה כץ 2005-05-20 01:27:51   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

על המחנה השנתי של נשות תנועת האיכרים חסרי האדמות

בתחילת מרץ האחרון הוקמו בכל רחבי ברזיל עשרות מחנות נשים של ה-MST – תנועת האיכרים חסרי האדמה. מחנה מוקם לחמישה ימים בכל מדינה בברזיל, ובמדינות הגדולות מוקמים אפילו כמה מחנות שבהם מתכנסות נשים מה-MST ומה-MPA (תנועת האיכרים הקטנים), ונשים אחרות שפעילות בתחומים פוליטיים שונים. לפעמים ממוקמים המחנות בתוך הערים, אך לרוב הם מוקמים מחוץ להן, בעיירות קטנות, בכפרים או ביערות.
במדינת אספיריטו-סנטו הוקם מחנה הנשים השנתי ב-Praca do Papa, הכיכר המרכזית של עיר הבירה ויטוריה, והשתתפו בו 24 נשים מכל רחבי המדינה. במחנה משתתפים גם גברים, אך תפקידם העיקרי הפעם הוא לבשל.
נשים מה-MPA לא הצליחו להגיע השנה למחנה בוויטוריה, ולכן, לצד הנשים שהגיעו מהעיר, רוב הנשים במחנה היו מה-MST. במהלך חמישה ימים נערכים במחנה דיונים, סדנאות והרצאות בנושאים שונים: מחלות מין, מיניות, משפחה, אדמה, מאבקי ה-MST, חשיבות הנשים במאבק, יוזמות חדשות ועוד. ביום האחרון נערכת הפגנה גדולה.
הנשים ישנות במחנה, שפתוח במשך היום לכל מי שמבקש לבוא, ללמוד ולהשתתף. המטרה העיקרית היא ליצור מקום פתוח ונוח שבו יוכלו כולן לשתף סיפורים, פעילויות, חוויות ורעיונות עם נשים אחרות – גם עם אלה שמתגוררות מהעיר, אבל במיוחד עם נשות ה-MST שמגיעות מכל רחבי המדינה.
ההפגנה הגדולה שנערכה ביום האחרון של המחנה השנה – ה-8 במרץ, יום האשה הבינלאומי – כינסה נשים מה-MST, מקהילות האינדיאנים בסביבה, מהעיר וממפלגת העבודה, ה-PT. ההפגנה יצאה מהכיכר, עברה ארבעה קילומטרים ברעש ולקול תופים והגיעה למשרדי ה-INCRA – המשרד הממשלתי המטפל ברפורמה חקלאית. לאחר מכן עברה ההפגנה לבניין המשפטים הפדרליים. משתתפות ההפגנה ביקשו להפעיל לחץ על המשרדים שמטפלים בהליכים המשפטיים שבין בעלי האדמות לאנשי ה-MST שתופסים אדמות. ההליכים האלה נגררים בדרך-כלל שנים על שנים, ואנשי ה-MST רוצים מאוד לזרז אותם. השנה נערכה ההפגנה גם לזכרם של חברי ה-MST שרצחה הממשלה בזמן פעולת תפיסת אדמה ב-1997.
ההפגנה עברה בשקט, ובסיומה חזרו כולן למחנה ופירקו אותו.
המחנה חשוב מאוד לא רק למאבק החיצוני, אלא גם לחיזוק מעמדן של הנשים ב-MST. אמנם יש בתנועה נשים רבות שממלאות בה תפקידים בכירים, אך רוב התפקידים הם כמובן בידי גברים. התנועה מחנכת לשוויון בין נשים לגברים, והנשים יוצאות גם הן לעבוד באדמות ולהשתתף בפעולות תפיסת אדמה ואבטחה, אך נוסף לזה הן כמובן גם אלה שמבשלות, מכבסות ומנקות. במהלך השנה רובן לא יכולות לנסוע לפגישות שונות של ה-MST מפני שהן עסוקות בטיפול בילדים.
אז הדרך לשוויון המיוחל אמנם עוד ארוכה ומפרכת, אך מחנה הנשים הוא חוויה מרגשת ומדהימה, ומעל לכל – מאוד מחזקת.

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה