מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / מידע כללי

פרויקט אמנותי-חברתי של סטודנטים מבצלאל

איתן שוקר/ אלדד סידור 2005-11-21 01:04:35   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

במסגרת כנס שדרות לחברה

הודעה לתקשורת:

שדרות האמנות

שדרות האמנות הינו פרויקט אמנותי- חברתי שנוצר במיוחד עבור כנס שדרות לחברה.
הפרויקט נולד מתוך הקורס הרב-מחלקתי "אמנות ואקטיביזם" בהנחיית איתן שוקר ואלדד סידור שהועבר בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים בשנת הלימודים תשס"ה, והופק בשיתוף עם כנס שדרות לחברה ואמנות לעם.
הסטודנטים שהשתתפו בקורס רתמו את כישוריהם בצילום, פיסול, תקשורת חזותית ואדריכלות, ליצירת אמנות בשיתוף עם קהילת העיר שדרות.
במסגרת שדרות האמנות יוצגו במתחם סינמטק שדרות שישה פרויקטים אמנותיים שונים, המתייחסים לבעיות החברתיות והפוליטיות המאיימות כיום על חוסן החברה הישראלית.

הפרויקטים המשתתפים בשדרות האמנות הם:

"גיבור מקומי" -  יוג'ין לויט ומיכל מאיר
מיכל ויוג'ין חילקו שאלונים בין תושבי ערי ועיירות הנגב והסביבה, בניסיון לאתר "גיבורים מקומיים" עליהם יש קונצנזוס בקרב הקהילות. בתום איסוף הנתונים הם איתרו את האנשים ששמותיהם עלו מתוך השאלונים, ויצאו לצלם ולראיין אותם.
האנשים צולמו בשפה של כרזות קולנוע, תוך התייחסות לתכונות שהפכו אותם לגיבורים בעיני הקהילה בה הם חיים. לכל "גיבור מקומי" צורף טקסט המתאר את פועלו בקהילה.
הכרזות יחליפו את תערוכת כרזות הקולנוע הנמצאת בפואיה הסינמטק.
מיכל מאיר, סטודנטית שנה ג' במחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל. יוג'ין לויט, סטודנט שנה ג' במחלקה לצילום ווידיאו, בצלאל

מתוך הפרויקט "גיבור מקומי" של מיכל מאיר ויוג'ין לויט

הארץ המובטחת - נעה אשל
הפרויקט הינו סדרת אריזות המכילות אדמה ארץ-ישראלית. מטרת הסדרה לבחון את מהות המושג "אדמה", על היבטיו השונים - היסטורי, דתי וכלכלי – כפי שהוא נתפש בחברה הישראלית.
עם פתיחת כל אריזה נשפכת מתוכה האדמה, כשהיא חושפת - על צידה הפנימי של העטיפה –טקסטים ודימויים המתייחסים להיבטים השונים שאותה אדמה מייצגת. 
במהלך הכנס יוצעו העבודות למכירה בסכום סמלי; ההכנסות מהמכירה ייתרמו להמשך המאבק שמובילה "הקשת הדמוקרטית המזרחית" בשנים האחרונות, לחלוקה צודקת יותר של אדמות המדינה. 
נעה אשל, סטודנטית שנה ג' במחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל

פרט מתוך הפרויקט "הארץ המובטחת" של נעה אשל 


פרויקט גבטה - מיכל אבגר וניקולס סמירנוב
דרך עמותת הפוך על הפוך יצרו אבגר וסמירנוב קשר עם נערים ונערות משכונת אתר חרום. יחד בנו חברי הקבוצה ספסל החובק פינה ובה משחק מסורתי אתיופי (גבטה). הבנייה נעשתה מחומרים ממוחזרים שנמצאו בשכונת אתר חרום. בנייתו של המשחק, הפופולרי בקרב מבוגרי העדה, על-ידי בני הדור הצעיר, תרמה לחיזוק הקשר בין הדורות.
הקבוצה הקימה ספסל נוסף ברחבת הסינמטק, לרווחת הקהילה. בשני ימי הכנס יוצב מול הספסל מסך, עליו יוקרן סרט המתעד את תהליך היצירה.
מיכל אבגר סטודנטית שנה ג' במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית, בצלאל. ניקולס סמירנוב, סטודנט שנה ג' במחלקה לצילום ווידיאו, בצלאלתהליך בניית הספסל בשכונת אתר חרום, מתוך הפרויקט של מיכל אבגר וניקולס סמירנוב

 
קבוצת פיסול של אמהות חד הוריות - עינת ארבל 
הסטודנטית עינת ארבל נפגשה במסגרת הפרויקט עם קבוצה של אמהות חד-הוריות, מובטלות, ולימדה אותן טכניקות של עבודה בחימר. היצירות פרי העבודה בקורס התחלקו לשני סוגים: האחד עבודות אקספרסיביות, באמצעותן ביטאו הנשים את תחושותיהן, והאחר עבודות שימושיות - אובייקטים בעלי פוטנציאל מכירתי.
עינת ארבל, סטודנטית שנה ג' במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית, בצלאל

עבודה של אילנית בוהדנה משדרות, מתוך הפרויקט של עינת ארבל 


"דוצ'קה" - עמנואל מאייר
במגרת הפרויקט יצרה מאייר קשר עם קבוצת בני נוער קווקזים משדרות. הקבוצה כתבה תסריט המבוסס על קונפליקט ביחסיה של אחת הנערות עם אמה. הסרט משלב קטעים דוקומנטריים עם קטעים עלילתיים.
הפרויקט נעשה בשיתוף עם גיל כהן, בוגר המחלקה לקולנוע במכללת ספיר, שעבד עם הקבוצה במשך שנה.
 עמנואל מאייר, סטודנטית שנה ג' במחלקה לצילום ווידאו, בצלאל 


סדרת תצלומים - יגאל פליקס
יגאל יצר סדרת צילומים המתייחסת לנוף אנושי וארכיטקטוני דרך נושא היחס בין הפריפריה למרכז. העבודות מעלות שאלות לגבי סטריאוטיפים, ולגבי השפעת הארכיטקטורה על תפישת האזרחים את מקומם בחברה. בתערוכה שתוצג במבנה הצמוד לסינמטק, מוצגים תצלומים פנורמיים של שיכונים -  "בלוקים" - אין-סופיים, לצד צילומים בעלי אווירה פנטסטית של אנשים ברחוב.
יגאל פליקס, סטודנט שנה ג' במחלקה לצילום ווידיאו, בצלאל

 

"טריו – הנשיקה", מתוך הפרויקט של יגאל פליקס (לחצ/י להגדלה)


גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
מאוד יפה וחשוב (ל"ת)
ערן

פורסם ב-21:16 ,22/11/2005
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה