מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
מדריך / מידע כללי
28.7.05 מודל שומר הנגב דגם ג - השערה של אמיליו - הכי קרוב למציאות בשטח

28.7.05 מודל שומר הנגב דגם ג - השערה של אמיליו - הכי קרוב למציאות בשטח

--

"שומר הנגב"

2005-11-26 16:11:22   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

מרימים את הפסל!

הודעה לעיתונות:

פרויקט פיסול סביבתי המתריע כנגד הזיהומים ממפעלי רמת חובב

פסל "שומר הנגב" במשקל 400 טון יוצב מול רמת חובב

ביום א', 27 לנובמבר, בשעה 14.00 יתחילו המנופים במבצע הרמת הפסל

הפסל, שגובהו 16 מטר (כבית בן חמש קומות) יוצב על מקומו בעזרת מנופי ענק. האמן אמיליו מוגלינר: " שומר הנגב יהווה סמל למאבק של אזרחים על הזכות הבסיסית לחיים בריאים".

המאבק נגד רמת חובב הוא מהמאבקים המרכזיים של התנועה הסביבתית. ברמת חובב מרוכזים 17 מפעלי כימיקלים שונים והאתר הארצי של פסולת רעילה, הגורמים למפגעי ריח, זיהום קרקע וזיהום אוויר מהחמורים במדינת ישראל. החשיפה הממושכת של תושבי הנגב הצפוני לחומרים המסרטנים והרעילים הנפלטים לאוויר לקרקע ולמים, מהווה איום מתמשך על חייהם ובריאותם.

"שומר הנגב" הוא פסל עצום מימדים שנוצק מול הכניסה הראשית לרמת חובב ותפקידו להתריע נגד הזיהומים מהמפעלים. הפסל ייקרא שומר הנגב וככזה ישאר במקומו וישמור על סביבתו, עד שיפסק ייצור החומרים המסוכנים ותושבי האזור יוכלו לנשום אוויר נקי.
בעבודה להקמת הפסל השתתפו תושבי הנגב החשופים למפגעים - בדואים משבט אל-עזזמה השוכן בסמוך, תושבי הקיבוצים באיזור, מועצה איזורית רמת נגב, תושבי מצפה רמון, ירוחם ובאר שבע וכן מתנדבים מכל הארץ. התבנית נוצרה על ידי 1,400 טון אדמה, לתוכם יצקו 400 טון בטון משוריין.                                                                

מוגילנר, הידוע בקהילה הסביבתית והאמנותית בארץ במאבקיו הבלתי מתפשרים למען איכות הסביבה, פעיל מזה שנים במאבקים סביבתיים וחברתיים, שנעשו בשיתוף פעולה עם הארגונים הירוקים בישראל.
לפרטים נוספים על היוצר: http://1breathtime.com/negev כתבות על אמיליו ו"שומר הנגב" ודיווחים מהשטח ביום ההרמה : www.actv.co.il


עוד על פרויקט שומר הנגב

הבעיה: אזור המפעלים ברמת חובב מהווה את אחד ממוקדי הזיהום הגדולים ביותר במדינת ישראל. רמת חובב משפיעה על רוב אוכלוסיית הנגב (כ- 400,000 נפש) ומהווה כיום, על פי הסקר האפידמולוגי שערך משרד הבריאות, איום בריאותי על רוב רובו של הנגב הצפוני והמרכזי, ברדיוס של יותר מ- 20 ק"מ ממנה.
ללא פתרון בעיית רמת חובב, לא ניתן לאכלס את הישובים הקיימים ועל אחת כמה וכמה להקים ישובים חדשים או מוקדי תיירות, העברת מחנות צה"ל ותכניות פיתוח אחרות.
ברמת חובב מרוכזים 17 מפעלי כימיקלים שונים, הגורמים למפגעי ריח, זיהום קרקע וזיהום אוויר חמורים. מפגעים אלו מאיימים בעיקר על בריאותם של תושבי הנגב הצפוני הכוללים את שכונותיה הדרומיות של באר שבע, רביבים וירוחם, וכמובן את השבט הבדואי אל-עזזמה המתגורר בוואדי נעם, ושוכן מול אזור התעשייה רמת חובב.  
ברמת חובב נמצא אתר ארצי של פסולת רעילה, אליו מגיעים מידי שנה כ - 70,000 טון של חומרים מסוכנים, האתר מייצר פסולת אורגנית ולא אורגנית ופסולת מוצקה בתהליכים כימיים ביולוגיים, שריפה והטמנה. 
החשיפה הממושכת של תושבי האזור לחומרים המסרטנים והרעילים הנפלטים לאוויר לקרקע ולמים, מהווה איום מתמשך על חייהם ובריאותם. בנוסף סובלים תושבי האזור מריחות מעוררי בחילה הנגרמים ממתקני הטיפול בפסולת המסוכנת ומבריכות האידוי בהם, משליכים המפעלים התעשייתיים את הפסולת הרעילה שלהם.
 
יצירת שינוי: המאבק נגד רמת חובב הוא מהמאבקים המרכזיים של התנועה הסביבתית. זיהום האוויר ממפעלי רמת חובב הוא חמור במיוחד. החומרים הנפלטים לאוויר ידועים כמחוללי מחלות ריאה, פגיעה בדרכי הנשימה, הגברת הסיכון להתקפי לב ועוד. סקר שביצע משרד הבריאות גילה כי בקרב ילדי האוכלוסייה הבדואית וילדי הקיבוצים בסביבה חלה עליה בתחלואה.
האזור סביב רמת חובב הפך אזור אסון בריאותי ואקולוגי. בעלי המפעלים מתנערים מאחריות, ואף זוכים לשיתוף פעולה מצד רשויות השלטון. לאחרונה הודו בעלי המפעלים בכך, שאין להם פתרונות לזיהומים הקשים שנוצרים במקום, והציעו להזרים את הרעלים לים. הזרמה כזאת מנוגדת להתחייבות ישראל בהתאם לאמנת ברצלונה למניעת זיהום הים.
האוכלוסייה הבדואית השוכנת בסביבת רמת חובב היא קורבן קיצוני של אי-צדק סביבתי והיא הסובלת ביותר מהמפגעים.
קיים צורך דחוף להגביר את המודעות לבעיה במטרה להביא לשינוי.

יציקת שומר הנגב ב 10.2004

מוגילנר, בנה פסל ענק מימדים שגובהו כבניין בן 5 קומות, במטרה להציב תמרור אזהרה למזהמים ותזכורת חיה ובעלת נוכחות הקוראת לשינוי דחוף וטיפול מיידי בבעיות הזיהום.
                                                                 
הפסל : "שומר הנגב" הוא פסל עצום מימדים בצורת פירמידה, שבחזיתו פנים קדומות. הפסל נוצק מול הכניסה הראשית לרמת חובב, אזור תעשייה כימי שהזיהום ממנו מאיים על בריאותם של תושבי הארץ בכלל ותושבי הנגב הצפוני בפרט. הפסל ייקרא שומר הנגב וככזה ישאר במקומו וישמור על סביבתו, עד שיפסק ייצור החומרים המסוכנים ותושבי האזור יוכלו לנשום אוויר נקי.
הפסל ניבנה בטכניקה שפותחה על ידי אמיליו מוגילנר, המשתמשת במיכון כבד ועבודות עפר כבדות, ויוצרת בסופו של דבר בסיס  של תבנית, שלאחר עבודת הטרקטורים, מעוצבת בעבודת יד.

כיום שוכב הפסל על פניו, ונראה כמו ספינה קדומה ששטה במדבר, 80 מטר מהצומת הראשית של רמת חובב, על כביש 40, כביש ראשי שמוביל למצפה רמון ושאר הנגב. בעבודה להקמת שומר הנגב השתתפו תושבי הנגב, בדואים משבט אל-עזזמה השוכן בסמוך, תושבי הקיבוצים באיזור, מועצה איזורית רמת נגב, תושבי מצפה רמון, ירוחם ובאר שבע ומתנדבים מכל הארץ. התבנית נוצרה על ידי 1,400 טון אדמה, לתוכם יצקו 400 טון בטון משוריין.
"שומר הנגב" הוא סמל למאבק של אזרחים, מאוחדים יחדיו, על הזכות הבסיסית לאיכות חיים. הסיסמה מאחורי "שומר הנגב" היא: "לכל ילד יש זכות למים, אדמה ואוויר נקי".

שותפים לפרוייקט: אמנות לעם, מועצה אזורית רמת נגב, מועצה מקומית מצפה רמון, , מרכז השל, אדם טבע ודין, חיים וסביבה, פעולה ירוקה, actv, מגמה ירוקה, בוסתן לשלום, מדעני הדרום, עיריית ירוחם, עמק הטל, נוער רמת-נגב, שבט אל-עזזמה, מתנדבים מכל הארץ ורבים נוספים.

לפרטים נוספים: שלמה (מומו) יואל, מפיק האירוע - מטעם אמנות לעם
טל: 0523-524750  03-5660316, אי מייל: info@actv.co.il

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה