מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
שוטף ומתמלא / פוליטי
זויה צרקסקי Jude

זויה צרקסקי Jude

--

קקי, פיפי, היטלר, אושוויץ

רונן אידלמן 2005-05-04 18:18:20   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

בעצרת מחאה שהשתתפתי בה בכפר פלסטיני הונף שלט ועליו הציור צלב קרס=מגן דוד. לא הקדשתי לשלט מחשבה, אבל קבוצה של גרמנים צעירים שהיו איתי הגיבו בצורה קשה מאוד. הם לא הבינו איך ניתן להניף שלט כזה במרכז הכפר בלי שאף אחד יוריד אותו. הפתיעה אותם גם האדישות הרבה שבה התקבל השלט מבחינתנו, הישראלים. אנחנו, מצד שני, גיחכנו על רגישות יתר של הגרמנים. האם השלט באמת מכוון אלינו? האם צלב קרס יכול לעורר בנו אימה? ואולי הגרמנים הצעירים מגיבים נכון יותר לסימנים שאנחנו לא מזהים?

שנית: מצדה

בישראל, הלקח המרכזי שלומדים מהשואה הוא שצריכים ישראל חזקה. משחר ילדותנו אנו שומעים שכולם שונאים אותנו, ש"עם לבדד ישכון", שרק המדינה מבטיחה את הקיום של העם היהודי. מי שמקבל את לקחי השואה כפי שהם נלמדים בישראל משתמש בכל ביטוי של אנטישמיות לחיזוק הטענות האלה, ומשתמש בכוחם של סמלי השואה והנאציזם כדי לעשות זאת. כל פגיעה ביהודים היא פוגרום, כל אויבי ישראל הם נאצים, גבולות 67' הם גבולות אושוויץ וסדאם הוא היטלר.

בועז ארד, לופ

ואולם, רבים בישראל יודעים שלכוח יש גבולות ושישראל היא המקום שהכי הרבה יהודים נהרגים בו רק משום שהם יהודים. למרבה האירוניה, יש לי חברים שמנצלים את זכותם לדרכון גרמני כי הם מרגישים שרק דרכון כזה מקנה ליהודי ביטחון כיום. אנחנו רוצים לאמץ את הלקח האוניברסלי, אבל אין לנו עם מי. למרות שבישראל יש לא מעט פוליטיקאים בלתי הולמים להחריד, אנשים שאפשר לכנותם גזענים ואפילו פשיסטים, לא קיימת התארגנות אנטי­גזענית ואנטי­פשיסטית משמעותית (וגם לא היתה כזאת בעבר). בזמן שהציבור זועק על חילול בית-קברות יהודי בדרום צרפת, בונים פארקים וכבישים על בתי-קברות מוסלמים מתחת לאפינו – וכל זאת מבלי להרחיב על אפליה על רקע גזעני בחוקי המדינה בכלל ובחוקי ההגירה בפרט, או על 35 שנים של דיכוי האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים (והיד עוד נטויה).

לא גלוח

לטרור הפלסטיני, שלכאורה הוא האיום שממנו אנו כישראלים צעירים הכי צריכים לחשוש, אין דבר עם הנאציזם. אין בין הוויכוח על הלגיטימיות של פעולות ההתנגדות לכיבוש לבין השואה שום קשר. יהודים נרצחים בליל הסדר מטרור אכזרי. זה מזעזע מספיק גם בלי להזכיר את טרבלינקה. כל בר-דעת יודע שהשוואה בין מגן דוד לצלב קרס היא מגוחכת ואבסורדית.
השלט שהונף בעצרת ההיא כנראה גורם למאבק הפלסטיני יותר נזק מאשר תועלת, אבל הפלסטיני שהניף אותו אינו אנטישמי. הוא אומר שהנאצים הם רוע, שהם שליליים, שהוא מתנגד לאידיאולוגיה שלהם. הוא לא כמו הסקינהדס שמניפים את צלב הקרס בגאווה. מבחינת הפלסטיני, מגן דוד מסמל את הישות הציונית, את המדינה המיליטריסטית ואת הכיבוש הישראלי. כשבהפגנות או בעיתונות פרו­פלסטיניות משווים את מדיניות הצבא והמדינה לנאצים, מתקיימת תמיד מין סתירה פנימית; הרי ההשוואה בין מדיניות הצבא למדיניות הנאצית פשוט מגוחכת, ודאי בראייה היסטורית, אבל לטעון שההשוואה היא מעשה אנטישמי אי­אפשר. נכון שבורות כזאת היא דבר מסוכן ומפחיד, אבל בניגוד לאידיאולוגיות גזעניות ופשיסטיות שאין מקום לדון איתן ושצריך להילחם בהן ללא תנאים, עם הפלסטינים והעולם הערבי יש לנו קונפליקט קשה אבל בר-פתרון.

רועי רוזן, מתוך "חיה ומות אאווה בראון"


זאב? זאב

אנחנו חיים במדינה בעלת רוב יהודי שאין בה  אנטישמיות, אבל יש בה גזענות וכיבוש. האיום הזה לא מסתובב במגפי עור בוהקים ומרסס צלבי קרס על קירות (את זה עושים האמנים), ולכן האסתטיקה והסימבוליקה הפשיסטית והנאצית לא מאיימות עלינו. הציניות מחליפה את הרגשות. אנו פוחדים לבטא רגשות אמיתיים כלפי השואה כי היא נוכסה על­-ידי הלאומנות הציונית שכל­-כך מאיימת עלינו.
בעינינו, הציניות וחוסר הכבוד לכאורה שמפגינים צעירים ישראלים רבים (ובהם קהילת האמנות הצעירה) כלפי סמלי הנאציזם והשואה היא כאין וכאפס לעומת הציניות שבה משתמשים מנהיגינו בשואה כדי להשיג מטרות צבאיות ומדיניות. אם ראש הממשלה לשעבר ושר האוצר בהווה, בנימין נתניהו, משווה בין ערפאת להיטלר, אני יכול לצייר שפם של היטלר למי שאני רוצה (כולל לעצמי). השלטונות רואים את השדים הנאצים בכל מקום וקוראים זאב. אנחנו רואים, במבוכה, את הזאב רק ככלבלב קטן. אנחנו רוצים לשחק אתו. צחוקים וקטעים, השואה והנאצים האלה. למי בכלל יש זכות להגיד לנו לא להשתעשע?! את קדושת השואה לא אנחנו חיללנו.
במקום שאין בו שום שיח על דיכוי האחר, במקום שאין בו זיכרון ללא-יהודי, במקום שרק היהודי יכול להיות בו קורבן, במקום שאין בו שום התמודדות רצינית עם הטראומה ועם האסון הנורא ביותר שקרה לאנושות, במקום שאין בו ניסיון אמיתי להבין את מקור הרוע ולהבין איך צמחה המפלצת הנאצית, אנו עומדים מבולבלים כמו ילד קטן וצועקים "קקי, פיפי, היטלר, אושוויץ".

יואב בן-דוד, Join The party


שפת המקום

באירופה מגן דוד עדיין מסמל את הקורבן, ולצלב הקרס יש עדיין מאמינים רבים. אם היה מונף בכיכר אירופית שלט כמו זה שהונף בכפר הפלסטיני, הוא היה מזעזע, מפחיד ודורש פעולה. אין ספק שהאנטישמיות קיימת, ושאולי אף גברה בתקופה האחרונה. ובכל זאת ישראלים יהודים צעירים רבים, כמוני, מגיבים בביטול לסימני האיום, משחקים ומשתעשעים בסמליו החזותיים ומתעלמים ממנו כשהם מרכיבים את ראיית העולם שלהם. נכון, זה מאוד מבלבל, אבל לצערי, אף שהערכים משותפים, המאבקים הם לא באותו מגרש. את המלחמות באנטישמים ובגזענים באירופה חובה על האירופים לעשות.
אין בכוחי לעזור. אני מוטרד ועסוק במלחמות אחרות. צלבי קרס לא מטרידים אותי, ואת סמלי השואה צריך להפשיט מכוחם כדי שלא ישרתו את הלאומנים הישראלים. את המאבק שלנו אנו צריכים לנהל בשפה של ישראל ושל המזרח התיכון.

תמי בן-תור

הטקסט והדימויים במקור לכבוד התערוכה הישראלית  "WONDER YEARS":  תערוכה קבוצתית של אמנים ישראלים  צעירים, שעסקה בדימויים של שואה והנאציזם והוצגה בברלין, גרמניה

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
מילים כדורבנות (ל"ת)
אלמוני

פורסם ב-18:57 ,04/05/2005
2
יהודי לא מגרש יהודי רק...
מירי פליישר

מצטרפת ומסכימה לדברים. רציתי רק להוסיף את סלידתי מן הסיסמא הגזענית שנכנסה כל כך
בקלות לחיינו-יהודי לא מגרש יהודי-הוא מגרש
רק כל מי שלא...

אי-מייל פורסם ב-20:46 ,04/05/2005
3
לא יכולתי לשתוק
אנטי-הומניסט

ראשית- אינפלציית השימוש בשואה ודימוייה אינה נחלתו של מגזר פוליטי כזה או אחר- המונח "יודו-נאצים" שהודבק לילדי המתנחלים יצא דווקא מפלחני ההומניזם שבמקדש האקדמיה.
דוגמאות נוספות אינן רצויות בהקשר זה.
שנית- כתבת: "ישראל היא המקום שהכי הרבה יהודים נהרגים בו רק משום שהם יהודים". אך עדיין אינך מסוגל להבחין בגזענות, בשנאת היהודי באשר הוא יהודי, גם כאשר היא נועצת שיניה בבשרך שלך. ומדוע לא, בעצם? ומה בדבר קשריו של המופתי הירושלמי (סבו של פייסל חוסייני זצ"ל) עם הצורר הנאצי? ומה בדבר הצורה בה מוצגת השמדת היהודים בחינוך הפלסטיני?
אמת, כיבוש הוא רע, גזענות המפלה לרעה הינה פסולה. אך מכאן ועד לרשע אותו כינית"פעולות ההתנגדות לכיבוש" ישנו תהום שאיננו יכולים ואסור לנו להבין.
דומה שלאורך דורות רבים ניסו צעירים חכמים ויפים כמוך "להבין" את האנטישמיות כתופעה אנושית רציונלית, והתעקשו שלא להבחין בה גם כשחנקה את דרכי נשימתם.
והנה הוא יופיו של ההומניזם במלוא צביעותו- בתגובה שכתובה מעלי:
גירושו של האחר מזעזע אותך, מירי פליישר? ומה בדבר גירושו של הקרוב, הדומה? האם את היהודי מותר לגרש רק בגלל היותו יהודי כמוך? האם פה תמו חמלותיו של ההומניסט? אך זהו ה"הומניזם" במוסרו הכפול: הזיהוי באחר כחלש, קורבן- כצודק.
גירוש-כיבוש. חרוז.

פורסם ב-00:09 ,05/05/2005
4
מירי פליישר
מפוכח

את ילדה קטנה ונאיבית למדי. יהודי לא מגרש יהודי, סיסמא גזענית?? מה בדיוק גזעני בזה? יהודים שייכים לאותו עם, ובני אותו עם לא מתעמרים אחד בשני. זה הכל. זה נקרא אחווה, טומטומית. אם צרפתים היו אומרים "צרפתי לא מרים יד על צרפתי" לא היית אומרת כלום, שהרי צרפתים הם תמיד הומנים. אבל ישנה שכבה אינטלקטואלית סופר-נאיבית שכל דבר שרק נוגע בלאומיות בישראל גורם להם להשתין במכנסיים מרוב בושה.

פורסם ב-20:15 ,05/05/2005
5
הפעם אני דווקא בצד של מירי
המדקדק

יהודי לא מגרש יהודי פשוט בגלל שהיהודים היקרים שמנפנפים במילה גירוש אינם מגורשים אלא מוחזרים הביתה (הן גיאוגרפית והן מנטלית), ויחי ההבדל הקטן.
אין כאן שום מוסר כפול. מי שמסתייג מן השימוש במילה יודו-נאצים בהקשר של כמה מילדי המתנחלים כנראה לא חזה בהתנהגותם מימיו (וזאת ללא קשר להסתייגותי מכמה מן הדברים שנכתבו במאמר).
ומפוכח, שלא תנבל את הפה, שמעת?!

פורסם ב-20:35 ,05/05/2005
6
למפוכח השיכור מאחווה
קול ההיגיון

לא נראה לי שמדובר בנאיביות, אלא ביציאה נגד מה שמשתמע מהסטיקר הדבילי הזה, כמו גם מסטיקרים כמו "אני אוהב כל יהודי". מה שמשתמע הוא, "את כל השאר אני שונא". במקום להתווכח איתה על המהות, אתה הופך אותה ל"ילדה טומטומית", מה שרק מעיד על החולשה והסנטימנטליות של העמדה שלך.

פורסם ב-20:38 ,05/05/2005
7
ילדים היזהרו מעצי באובאב (ל"ת)
הנביא

פורסם ב-23:43 ,05/05/2005
8
לצחוק או לבכות הכתוב לעיל - לא ברור
חא

אתה לדבריך מוטרד ועסוק במלחמות אחרות. זו אמירה מעניינת כיוון שהתעלמות מעוד מלחמה שאין ויכוח שהיא אכן קיימת, אבל אתה מתעלם ממנה, עלולה לעלות בהרבה מאוד מוות וקורבנות, אולי לא פחות מהמלחמות שכן מטרידות אותך

פורסם ב-15:42 ,06/05/2005
9
גבר מי שמקלל
גבר גבר

פורסם ב-23:40 ,06/05/2005
10
צודק, זו באמת רגישות יתר
האדיש

זה מזכיר לי את כל הרגישים והבכיינם במדינת ישראל שבכו על איזה תמונה של ראש ממשלה במדי SS?
כולה תמונה, לא מבין למה דיברו על זה כל כך.
התמונה הזאת לא גרמה נזק לאף אחד.

פורסם ב-18:10 ,30/10/2005
11
זה לא מפריע לך כי אתה בעצמך נאצי (ל"ת)
מכביסט

אי-מייל פורסם ב-06:17 ,07/01/2006
12
אתה טיפש. זה הכול. למרות שאתה חושב שלא.
האחד ששם עליך זין.

"ישראל היא המקום שהכי הרבה יהודים נהרגים בו רק בגלל שהם יהודים". תגיד לי, מי עושה לך את הסטטיסטיקה?
הסיבה היחידה שזה נכון, אם כבר, זה משתי סיבות עיקריות:
א. אנחנו מרוכזים כאן במקום אחד וזה ממש קל לערבונאצים להשמיד אותנו.
ב.מדינת ישראל היא המקום היחידי בעולם שבו היהודים מופקרים לכל סכין ופצצה.בעצם, יש גם סיבה שלישית, כמעט שכחתי:
ג. אנשים רעים וטיפשים כמוך, שבטוחים שהם טובים וחכמים.
זיבלון, תתעורר ותריח את הקקה: אתה לא זה ולא זה.
בפעם הבאה שאתה מפגין בכפר ערבי - תשאר שם, אני קונה לך שם בית ומסדר לך תעודת זהות פלסטינית.

אי-מייל פורסם ב-22:52 ,22/04/2006
13
לאידיוט ששם עליו זין
אבי

תראה, בדר"כ אני לא נוטה להגיב לטוקבקים המשלבים רמה נמוכה כ"כ של בגרות ואינטיליגנציה, אבל במקרה שלך אני מאמין שהדבר הכרחי שכן על אף שאתה בטוח כ"כ בצדקת דבריך, הם ללא ספק חסרי טעם, מעידים על בורות ולמעשה רק מוכיחים דברים שנכתבו כאן קודם לגבי הטולרנטיות שמפגינים אזרחי ישראל כלפי הפלשתינאים וכלפי אנשים בעלי השקפת עולם הנקראת ע"י האספסוף בשם הגנאי לכאורה - "שמאלנות". מוחך נחשף, כנראה, במשך השנים לתעמולה זולה, ולגלי שינאה כלפי השונה על שום זרותו. כמה אירוני הדבר שדווקא אתה, המסתייג כ"כ ממסרי הפשיזם והנאציזם הבאים עליך להורגה עושה שימוש בוטה כ"כ במסרים אלו כאשר אתה מדבר על הפלשתינאים המכונים בפיך "עבונאצים". אני חש כלימה רבה כאשר אני קורא את תגובתך ומציע לך כאדם אחד לאדם אחר, על טהרת ההומניזם והאחווה השוררים בין הבריות לחשוב תמיד לפני שאתה מגיב לעניין מסויים ולשקול את מילותיך.
ולסיום הרשה לי לסיים בציטוט שלך ששיעשע אותי עד מאוד, ילדים חמודים האם תוכלו לזהות בדבריו של הכותב שכינה אדם אחר "רע וטיפש" סממנים המראים על בורותו שלו "הסיבה היחידה שזה נכון, אם כבר, זה משתי סיבות עיקריות".

אי-מייל פורסם ב-20:41 ,11/07/2006
14
היטלר היה טוב, תשאלו את אווה (ל"ת)
פשיסט

פורסם ב-23:20 ,11/07/2006
15
אבי, שוב ברחת? (ל"ת)
אברבנלי הזוי

פורסם ב-23:22 ,11/07/2006
16
יולי,קיץ,חם מאוד,יצאתם מדעתכם?
מוטי סגרון

ללכת לבי"ח הקרוב,לקבל טיפול,ולאלה שמטופלים תרופתית לא לשכוח ליטול כדורים.1 בבוקר .1 בערב.12 ליולי 2006 אתם בפלנטה הזאת?להזכרכם ראש הממשלה אולמרט.מלחמה בעזה.תתחברו לאנטנות!!

אי-מייל פורסם ב-09:39 ,12/07/2006
17
עוד רעל שמאלני נמזג כאן.
הציוני

או שהעיתונאי ומגיבי השמאל בוגדים או שממש מרוב ה"הומניזם" וה"נגד גזענות" שלהם ממש לא רואים את האש ונופלים בפח שתעמולת הארס הערבית טמנה להם.
אכן העאלק "פלסטינים" הינם ערבונאצים. הלמדתם היסטוריה? הקראתם על מעשיו של המופתי באותם ימים? על בריתו עם היטלר? על המחאות שהגיש בברלין כשנראה לו שההשמדה נעשית "לאט מדי"? על קאוקג'י הפרונאצי וכנופייתו? על הואכמנים הסמויים שגייס במחנות ההשמדה? אותם "פלסטינים מסכנים" שבפועל עסקו עם הנאצים בהשמדה בפעול??
לכו תלמדו טוב את העובדות ואת ההיסטוריה לפני שאתם מקריצים כאן הגיגים! לכו תחלמדו טוב היסטוריה כדי שלא תעוות בידיכם ובידי בני דודינו. רק כך תיעצר השפעת הרעל.

אי-מייל פורסם ב-06:04 ,27/12/2006
18
היטלר הבן זונה
רועי

היטלר הוא האיש אחי מתומתם בן זונה והומא

פורסם ב-15:04 ,21/02/2007
19
שכחת דבר אחד
איריאן

משטרת ישראל היא התגלמות הגסטאפו הנאצי.
דודי כהן , משקה קראדי , שלמה אהרונישקי , דודי עזרן , מודי נאדל , אורי דהן זהר לוינסון ושותפיהם ושותפותיהם , הם כולם נאצים יורשי היטלר , אייכמאן , גרינג , גבלס , הימלר , ודמיאניוק. דבר נוסף : מחמד מת.

פורסם ב-16:30 ,09/10/2007
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
על רונן אידלמן

אמן, עיתונאי, עסקן תרבות ופעיל פוליטי. היה מייסד שותף ועורך במספר כתבי-עת, כגון "כאן", "עוד!" ו"42 מעלות". עורך שותף ב"מארב".

עוד מ רונן אידלמן
אתר אינטרנט אתר הבית של הכותב
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה