מדריך / מידע כללי

להיתקל בסופר בשוק מחנה יהודה

ניב חכלילי 2005-02-13 23:08:16

כמה עצוב לגלות שמקומם הטבעי של הספרים בחיי בני האדם הולך ומצטמצם. הולך ונתחם. אם פעם אירועים ספרותיים גדולים היו דבר שיכול להחיות ולהסעיר עיר, ואף לצרוב את מקום ההתרחשות בתודעה. להיתקל בסופרים פנים אל פנים ברחובות ובשווקים, בבתי קפה מהבילים, בכיכרות שטופות שמש, לפגוש את מילותיהם במקומן הטבעי, החי, הרי שהיום גם אירוע מרגש שכזה מתרחש בתוך מרחב מלאכותי שהקשר בינו ובין חיינו רופף ביותר. למרכז הקונגרסים בבנייני האומה בירושלים מגיעה השבוע אסופת סופרים בינלאומית ומקומית מרשימה. יתקיימו סימפוזיונים יומיים פתוחים לקהל וגם בית קפה "קולטורה קפה – חלל מעוצב בניחוח בינלאומי" המציע מפגשים עם הסופרים הוקם במתחם היריד כדי להשלים את האשליה. לצד הכותבים המקומיים, מספקת את הניחוח הבינלאומי רשימה מרשימה ביותר של סופרים. קצרה היריעה מלהציג את כולם. אבל ביניהם ארי דה לוקה, אנתוניו לובו אנתונש (הפורטוגלי שיקבל את פרס ירושלים במהלך היריד), ראג'ה שחאדה ועוד.

ראג'ה שחאדה

האירועים המתוכננים בבית הקפה והסימפוזיונים שיעמדו השנה בסימן הדברות, נראים מבטיחים. אם אוהבי ספרות אתם, אבל אין באפשרותכם להגיע כל יום הנה שתי המלצות חמות. בשלישי בצהריים מפגש עם פאבל הילה, סופר פולני ("מרצדס בנץ" – הוצאת חרגול) ומספר סיפורים נדיר שכתיבתו עלולה להחסיר פעימה מלבכם. ובשישי בבוקר שיחה עם הסופרת אירשאד מנג'י ("הצרה עם האיסלם") והקולנוענית ענת צרויה ("מקודשת") על יחסן של היהדות והאסלאם האורתודוקסיים לנשים בעת המודרנית.    

פאבל הילה

הודעה לעיתונות:

סופרים ידועי שם יגיעו גם השנה ליריד הספרים הבינלאומי בירושלים ה-22

13– 18 בפברואר 2005 מרכז הקונגרסים בנייני האומה בירושלים

עד כה הבטיחו את השתתפותם ביריד סופרים רבים ביניהם זוכה פרס ירושלים 2005 אנתוניו לובו אנתונש מפורטוגל, הסופרים ארי דה לוקה, ויקטור מג'אר, מג'די אלאם ופואד חלאד  מאיטליה, לילה ג'אבר מצרפת, מרטין דריי ונילס הנסן מגרמניה, פאבל הילה מפולין, דוד דרמוש, אילן שטבנס וגיש ג'אן מארה"ב,  אירשאד מנג'י מקנדה, ראג'ה שחדאה מאנגליה. מישראל ישתתפו בין היתר הסופרים  דן צלקה, דוד גרוסמן, דורית רבניאן, סעייד קשוע  ואהרון אפלפלד שיקבל במהלך היריד את פרס מדיסיס הצרפתי. 
הסופרים אשר יתגוררו במשכנות שאננים בירושלים, ישתתפו באירועים מיוחדים שיאורגנו לכבודם כמו מפגש עם עורכי ספרים ומול"ים מהארץ ומהעולם. כמו כן תיערך פגישה מיוחדת בינם לבין סופרים ישראלים ואישי צבור.
גולת הכותרת של אירועי היריד  הינה הענקת פרס ירושלים  לסופר אנתוניו לובו אנטונש  בטקס שיתקיים  ב- 16 בפברואר.
במהלך היריד יתקיימו תשעה מפגשים של קהל המבקרים עם סופרים  במסגרת "קפה ספרות". המפגשים יערכו באווירה נינוחה ב"קולטורה קפה" חלל מעוצב בניחוח בינלאומי  שיתפקד כבית קפה לכל דבר. בית הקפה והמפגשים הספרותיים  יערכו בהפקה ובניהול אמנותי של חותם-חוויה, תרבות, מקום.
הכניסה ליריד ולאירועי הספרות היא ללא תשלום.

תוכנית היריד