טורים / אנרכיסטית ישראלית בברזיל

MOTIM

פרנצסקה כץ 2005-04-11 18:51:41

גם בדמוקרטיה לא קל להתנגד לממסד. חברי קבוצת התיאטרון האנרכיסטית עושים את זה בזול

קבוצת התיאטרון הפוליטית-אנרכיסטית MOTIM הוקמה בעיר ויטוריה שבמדינת אספיריטו-סנטו, ברזיל, לפני 11 שנה. מייסדיה היו שני אנרכיסטים שהושראו מקבוצות התיאטרון הסינדיקליסטיות, הקומוניסטיות והאנרכיסטיות שפעלו תחת המשטר הצבאי בברזיל שנים קודם לכן, וגילו שגם ב-1994, תחת המשטר הדמוקרטי, לא היה קל להביע רעיונות פוליטיים המתנגדים לממסד, לממשלה ולמדינה.
הקבוצה מעלה מחזות פוליטיים שונים, חלקם מקוריים, וגודלה משתנה מהצגה להצגה. ככלל, בכל רגע נתון יש בה בין שניים ל-15 חברים. נוסף להצגות שהיא מעלה בבתי-ספר, במרכזים חברתיים ובירידים, הקבוצה מפיקה גם הפקות מחול ופאנזינים. אחד הדברים החביבים עליה הוא להשתלט על חללים ציבוריים ולהופיע בהם.

מראשיתו היה התיאטרון של MOTIM בעל אופי פוליטי (או שמא אנטי-פוליטי), ובסוף הופעות מקיימים חבריו דיון עם הקהל על מה שהוצג ועל הרעיון שמאחורי מה שהוצג. חברי הקבוצה מנסים ללמוד על תגובת הקהל להפקות, ולקשר אותו למתחולל בשטח; פעמים רבות ההופעות מתייחסות לתנועות חברתיות פעילות כמו ה-MST, תנועות הנשים, תנועות לזכויות השחורים ועוד.
הקבוצה מתקיימת בעיקר ממכירת חולצות שחבריה מכינים, עם תמונות ואמרות שונות. לפעמים הם גובים דמי כניסה סמליים להופעות: ריאל אחד, או חמישים סנטאבוס (שקל או שניים). כיסוי עלויות הוא בעיה אחת שחברי הקבוצה צריכים להתמודד איתה. הבעיה השנייה היא המקומות להופיע בהם. זו האחרונה עודדה את חברי הקבוצה לפתח פרויקטים חדשים של תיאטרון רחוב, דבר שעשוי לסייע לפתור את בעיית המרחב.
שני מייסדי הקבוצה עדיין פועלים בה. הם מקווים להמשיך הלאה, ואולי יום אחד להיות מסוגלים גם לערוך חזרות והופעות במקום משלהם.