מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
טורים / מזרחיות וערביות באמנות

--

מרב סודאי מפרקת

אורנה בן שטרית 2005-07-20 18:54:46   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

עושה מניפולציות, מוסיפה ומשמיטה פרטים, מפרקת את הדימוי המצולם ובונה אותו מחדש חלקים חלקים

אורנה בן שטרית מצלמת וכותבת על האמנים אשר משתתפים בפרויקט "מזרחיות וערביות באמנות חדותית בישראל", מידי שבוע נפרסם במארב אמן שמשתתף בפרויקט:

ילידת נהרייה 1970 , בת לאם ממוצא מרוקאי ואב ממוצא עיראקי. האב, אדמונד, עלה מעיראק בשנות ה-50 במסגרת עלית הנוער. שהה מספר שנים בחוות הנוער הציונית בירושלים שם נחשב לילד פלא. אהב לפסל לצייר ולעבוד עם קרמיקה. (נעשה שימוש בצילום דיוקנו כנער שעובד על אובניים כעטיפה לדיסק של זקני צפת ), כשהתבגר מעט, החליט לחזור למעברה בנהרייה בכדי להיות קרוב למשפחתו שהתגוררה שם ולעזור בפרנסת המשפחה. בשלב זה נטש את האמנות.

האם, מזל, עלתה לארץ עם אחת מאחיותיה כשהיא בת 11 בלבד. אחותה הבכורה עלתה לארץ ראשונה ועבדה לפרנסתה במתפרות בירושלים. בחופשות נהגו האחיות לנפוש בנהרייה שנחשבה אז לעיר קייט ובמהלך הביקורים פגשה את האבא והתחתנה איתו בגיל 17. שאר משפחתה הגיעה לארץ ממרוקו באמצע שנות ה-60 והתגוררה בשכונת הקטמונים בירושלים.
הזוג הצעיר נשאר לגור בנהריה וביסס עצמו לאט, מזל הקימה גן פרטי, למדה עברית, אדמונד עבד כשכיר במפעל ישאסבסט (לימים "איתנית"). נולדו להם חמישה ילדים.

מרב למדה אמנות ויצירה באוניברסיטת חיפה, סיימה ב-95. הצטרפה לגלריה ג'ולי מ. מציגה בתערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד .
עוסקת בהוראת אמנות במגזרים שונים :מלמדת אמנות בבי"ס הערבי-יהודי ביפו, מרכזת מגמת אמנות בבי"ס בשיכון דן, מדריכה בבית הלוחם קבוצות מבוגרים, נכי צה"ל ונשותיהם.

חלק ניכר מעבודותיה מתבססות על צילומים עליהם היא מפעילה מניפולציות שונות. מוסיפה ומשמיטה פרטים, מפרקת את הדימוי המצולם ל"פיקסלים" או נקודות ובונה אותו מחדש. העבודות נעשות בטכניקות שונות ומגוונות כגון שימוש בקופסאות גפרורים, פאייטים, זכוכית ועוד.
 
כמה מעבודותיה :
"אש" – בניה תלת-מימדית של אש "מפוקסלת" באמצעות קופסאות גפרורים כשבתוכם משולבים צילומי פורטרטים של קורבנות פיגועים (כפי שפורסמו בעיתונות הכתובה).

"אש" -  טכניקה מעורבת על קופסאות גפרורים 170x100

"שהיד" – עבודה המתכתבת עם ציורי האיקונות של קדושים מימי הביניים. העבודה מתארת מחבל שצולם לפני יציאתו למבצע התאבדות כשהילה מוזהבת, עוטפת את ראשו.
"אימפרסיה" – סדרת עבודות המתארת את "נופי ארצנו" על רקע אינתיפאדת אל-עקצא – שיגרת פיגועים, גופות מרוטשות, צילומי מחבלים רגע לפני צאתם לביצוע הפיגוע ומשפחות אבלות.
חלק מהעבודות נעשו בטכניקת ציור אקריליק על בד המחקה את רקמת הגובלן שכידוע, שימשה בעבר לנשים כתחביב לשעות הפנאי ולקישוט דקורטיבי לבית. שאר העבודות נעשו בטכניקה של טוש צבעוני על נייר משי.


"קו 32א'" -  פאייטים על בד 3x2

בעבודה "קו 32 א'´ השתמשה מרב בצילום שהתפרסם בעיתונות לאחר פיגוע של קו זה, בו נראה אוטובוס מרוטש כשלצידו שורה של גופות המכוסות בניילון שחור ואנשי זק"א בפעולה. את הצילום היא תרגמה לעבודה גדולת מימדים (2/3מ') בטכניקה של ריקמת אלפי פייטים צבעוניים לבד. הטכניקה יצרה תיאור אימפרסיוניסטי מרהיב של מציאות קשה וכואבת שמתגלה רק לאחר מבט נוסף והתמקדות בפרטים הקטנים.
לשם ביצוע עבודות אלו דרוש ריכוז ושקט נפשי. העבודה הסיזיפית העוסקת בפעולה חוזרת ונשנית של חיבור פרטים מזעריים אחד לשני, חושפת בסופה תמונה שלמה של מציאות מדממת.
גילוי זה מחדד את תחושותינו לגבי ההתרגלות הכפויה שלנו למצבים בלתי אפשריים ולאבסורד שבשגרה.
בעבודה "המתאבדות למתאבדים" שהוצגה בגלריה "זמן לאמנות" יצרה מרב "ויטראז'' קלאסי על חלון זכוכית בהשראת אמן האר-נבו אלפונס מוחה. העבודה, שנקראה על משקל "הטובים לטייס והטובות לטייסים", מעלה את הרעיון של שימוש בנשים מפתות לצרכי תעמולה המשרתת אינטרסים לאומיים, ביטחוניים וכד'.


"ברכה מזרחית" – אקריליק על בד 40X30

בתערוכה הנוכחית תציג מרב עבודה שמבוססת על צילום משותף לה ולסבא שלה. מרב מספרת על טקס ברית המילה (או כל שמחה אחרת) שבו נוהג הסב לברך את כל בני המשפחה המורחבת. כל בני המשפחה עומדים בתור ארוך ומחכים לברכה מהסב. בצילום זה הסבא מניח את שתי ידיו הגדולות על ראשה ומברך אותה.
הדימוי מצוייר על הבד בצבעי אקריליק מחקה גריד של שטיח מזרחי עתיק ומשלב בתוכו אלמנטים של טקסט בערבית. 

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
אורנה
שכנתך

כתיבה מעניינת ישר כוח

פורסם ב-19:06 ,31/07/2005
2
אפשר לקרוא המון דברים בכל ס"מ
אורה לב-רון

מומלץ לפרסם עוד הרבה עבודות של מרב? גורם התרגשות חינם.

אי-מייל פורסם ב-16:24 ,27/08/2005
3
אנו גאים בך
יוסי כהן

משפחת כהן יוסי ורחל וכל שבט כהן הגדול.

אי-מייל פורסם ב-20:21 ,30/08/2005
4
חבל
אלמוני

מגעיל

פורסם ב-12:48 ,09/11/2006
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
על אורנה בן שטרית

צלמת עם עדשה אנתרופולוגית, אקטיביסטית בתחילת דרכה, מלמדת צילום סטודיו,חברה בקבוצת "פרהסיה" - שפה אזרחית-חברתית חדשה. רגישה, נחושה, מסתכלת, מתבוננת, מתקרבת, מתרחקת, משתייכת, נלחמת.

עוד מ אורנה בן שטרית
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה