מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
שוטף ומתמלא / ביקורות

--

מיכאל רפופורט

דליה מרקוביץ, קציעה אלון 2006-10-08 15:22:29   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

ללא כותרת, 2006, שמן על בד

ציוריו הריאליסטיים של הצייר מיכאל רפופורט חושפים מציאות כמו מצולמת. הצפייה בתיעוד שהוא מוסר מלווה בתחושה של הלם. נראה כי רפופורט מצליח להעביר במכחולו את הקסם ואת המסתורין הטמונים בבני-האדם. הציורים מעוררים סקרנות ותהייה הנוגעת לגיבורים המופיעים בו: מה מדאיג אותם? על מה הם חולמים? על מה הם חושבים? ועל מי?
תחת ידיו המיומנות של רפופורט הופכות הדמויות המצוירות לדמויות בשר ודם, נושמות רוח חיים. מודוס הציור של רפופורט ותשומת הלב המירבית שלו לפרטים מחברים את היצירות למסורת הגדולה של הציור המיומן, שנעשה בעמל כפיים.
בציור המציג אם ובתה אנו עדים לסצינה של חיבוק צמוד – לדיאדה המודרנית הבלתי נפרדת. עזות המבע של הילדה והאם מותירה אותנו מרותקים. הם מביטים בצייר ובנו בישירות בלתי מהססת. במבטה של הבת ניכרת התרסה. זוהי "וריאציה בג'ינס" על נושא שכבר צויר אינספור פעמים, בעיקר בקונוטציות נוצריות.
בציורים האחרים נראים שני זוגות אחרים, הפעם של גברים ונשים. הציורים נעים בין רפרזנטטיביות צילומית לבין סנאפ-שוט מהיר וחד. הדמויות שמביטות מבדי הקנבס כמו הגיעו עם בגדי היומיום ועם נטל החיים המייגע שנכתב על פניהם. החולצה הפתוחה, הסיגריה השמוטה, המצח המהורהר ועוד – כל אלה רחוקים מן המסכה הייצוגית הנרשמת לרוב בפורטרטים.  
רפופורט הצליח ללכוד במכחולו רגעים אינטימיים המעבירים תחושה חריפה של ממשות. הוא שולף את הדמויות מהקשרן ה"טבעי", ומציב אותן על רקע טרנסצנדנטי. דווקא כך, כשרק האדם ממלא את מרכז הפריים, נחשף המימד האנושי במלואו.  

 

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה